Na prvom januárovom zookrúžku sme sa venovali téme vtáčí svet
Úvod » Na prvom januárovom zookrúžku sme sa venovali téme vtáčí svet

Keďže máme zimu venovali sme sa konkrétne prikrmovaniu vtáctva. Vysvetlili sme si dôležitosť prikrmovania. Povedali sme si základné pravidla kŕmenia vtákov, čo majú najradšej a aké druhy u nás ostávajú aj cez zimu. Po týchto informáciách mali zookrúžkari pripravenú aktivitu. Každý si vylosoval jednu indíciu, ktorú prečítal kamarátom. Ich úlohou bolo nájsť vtáčika v miestnosti a uhádnuť jeho názov. Na záver zookrúžku rozvešali deti lojové príkrmy, ktoré samé vytvorili.

Základné pravidlá kŕmenia

Názory na zimné prikrmovanie vtákov sa rôznia. Kým niektorí tvrdia, že je prikrmovanie zbytočné a vtáky si predsa „musia poradiť“, ďalší s radosťou vešajú kŕmidlá s rôznym druhom potravy, aby miestnym vtáčikom uľahčili prežitie v mrazivých zimných dňoch. Prikrmovanie by sa však malo riadiť základnými zásadami, aby prinieslo skutočný úžitok miesto škody. Kŕmenie vtákov v nesprávnom období a nevhodnou potravou môže ich celkové stavy po zime ešte viac znížiť a teda prispieť k výraznejšiemu úhynu. S deťmi sme si zodpovedali otázky ako na to.

Kedy začať s kŕmením vtákov?

S prvým prikrmovaním začíname až v období, kedy napadne súvislá pokrývka snehu alebo sú vonkajšie teploty dlhodobo pod nulou. V takých dňoch už vtáky potrebujú dostatok energie z potravy (predovšetkým tuk a bielkoviny), aby sa dokázali zahriať a neumrzli. Ich hlad spoznáte aj podľa toho, že sa čoraz viac približujú k obydliam ľudí – posedávajú na okenných parapetoch, balkóne a strácajú prirodzenú plachosť.

Ako často kŕmidlo dopĺňať?

Ak sa chceme tešiť z výpomoci pre vtáčikov a ich hojnej účasti, dajme si záležať na tom, aby sme do kŕmidla pravidelne dopĺňali zásoby potravy. Ideálnym časom je podvečer alebo skoro ráno. Vtáky už s východom slnka hľadajú prvú rannú potravu. Sledujme, aké osadenstvo a druhy vtákov chodia do našich záhrad a podľa toho prispôsobte druh krmiva. Niektoré druhy uprednostňujú väčšie olejnaté slnečnicové semená a orechy, ďalšie najradšej zobkajú proso a mak, iné nepohrdnú ovocím a jedlými plodmi z kríkov.

Aké je ideálne zloženie krmiva pre vtáčiky?

Vtáky potrebujú počas zimy stabilný príjem tuku v potrave. Zabezpečuje im dostatok energie na prežitie a pomáha udržať prirodzené tukové zásoby ako ochranu pred chladom. K dostaniu sú hotové namiešané zmesi, kde by si mal na svoje prísť väčší glezg aj malý brhlík. Oplatí sa sledovať, čo má z krmiva najväčší úspech a naopak, čo sa v kŕmidle hromadí. Na ďalší týždeň potom môžeme vyskladať krmivo presne podľa chuti miestnych operencov.

Vtáčikom najviac chutia slnečnicové semienkaprosopšenicaorechymakkukuricasemená repky a ľanové semená, čerstvé aj sušené ovocie (jablká, hrozno a bobule). Obľúbeným zdrojom tuku je loj, ktorý však nesmie byť slaný a rovnako tak ani slanina. Soľ je pre vtákov veľmi nebezpečná. Do krmiva nepridávajte ani pečivo. Vtákom v žalúdku kvasí a spôsobuje nemalé tráviace problémy, zápaly až úhyn.

Aké vtáky u nás cez zimu zostávajú?

Kým niektoré vtáky dajú pred príchodom zimy prednosť teplejším krajinám, ďalšie sú na našom území celoročne. Stabilnou súčasťou osadenstva v kŕmidle tak býva vrabecsýkorkastehlíkdrozdhrdličkaholubstrnádkaďateľžlnastraka či glezg.

Okrem nich však k nám na zimu zo severných krajín prichádzajú aj pomerne menej známe operence, ktoré vzbudia pozornosť – chochláčvrchárka či pinka severská. Viete napríklad, že sýkorka, ktorú ste sledovali cez leto, je zrejme dávno v teplých krajinách, kým k nám zo severu prišla jej blízka a veľmi podobná príbuzná? Zo sýkoriek na Slovensku totiž celoročne zostáva iba sýkorka chochlatá.

Publikované: 19.1. 2023