V španielčine, taliančine, portugalčine a angličtine má výraz „sup“ dva hlavné významy:
1. Podstatné meno. Dravý vták s rozpätím krídiel okolo dvoch metrov, obnaženým krkom obklopeným golierom z dlhých, úzkych a pružných pierok, telom hnedožltej farby, tmavým perím s bielym pruhom na každom krídle, živiaci sa zdochlinami a žijúci v kŕdľoch.
2. Nenásytná alebo bezohľadná osoba.
Žiaľ, supy sú často zaškatuľkované ako temné či morbídne. Vo výskume BirdLife International až 75% opýtaných povedalo, že supov vnímajú ako „hrobárov v prírode“.
Supy si však svoju zlú povesť nezaslúžia.
Usadení na vrchole potravinového reťazca, supy sú v prírode upratovacou čatou. Vďaka svojmu zdochlinovému jedálničku zabraňujú šíreniu chorôb spôsobených zahnívaním uhynutých tiel. Supy taktiež pomáhajú pastierom dobytka a to nielen tým, že im takto čistia polia, ale aj preto, že každoročne eliminujú potrebu spracovania a spaľovania tisícov ton zvieracích zvyškov.
Vďaka tejto bezplatnej upratovacej službe každý rok ušetríme milióny eur za spravovanie odpadu a na dôvažok sa vyhneme potenciálnym emisiám stoviek tisícov ton CO2.
Na Slovensku supy nehniezdia, bolo zaznamenaných niekoľko pozorovaní prelietajúcich jedincov supa bielohlavého (viac ako 20 pozorovaní) či supa tmavohnedého (viac ako 10 pozorovaní).Najbližšie k nám hniezdia tieto druhy v Rakúsku, Taliansku, Chorvátsku.
Národná zoo Bojnice chová supa bielohlavého (Gyps fulvus). Je obyvateľom suchých stepí, polopúšti a skalnatých biotopov v blízkosti horských oblastí. Vyskytuje sa v južnej Európe, na severe Afriky a v západnej Ázii. Kedysi žil aj v strednej Európe, no dnes sa sem len občas zatúla. Žije v pároch, v období hniezdenia samica znáša jediné vajce, ktoré zahrieva 47-54 dní. V zajatí sa supy pri dobrých podmienkach môžu dožiť až 50 rokov. Supa bielohlavého chováme v našej zoo od začiatku 60. rokov.
V období 20. stor. došlo k rozsiahlemu úbytku tohto druhu, ktorý bol spôsobený najmä otrávenými návnadami pre mäsožravcov.Každopádne, supy vymierajú.
Za posledných 30 rokov sa počty supov v západnej Afrike mimo chránených území znížili o 95%. Až 75% všetkých supov sa rúti k vyhynutiu. Šestnásť z dvadsiatich troch druhov žijúcich na našej planéte je ohrozených.
Vo svete, kde sú supy ohrozené, majú vlády Španielska, Talianska a Portugalska spoločne s EU obnovenú zodpovednosť za zaistenie zdravia európskej populácie supov. V plnení tejto úlohy sa im v súčasnosti nedarí: európske supy ohrozuje toxická hrozba v podobe veterinárskeho lieku diklofenak, ktorý hoci je neškodný pre ľudí a statok, je smrteľný pre dravé vtáctvo. V skutočnosti je diklofenak zodpovedný za vyhynutie supov v Ázii.
Publikované 7. 9. 2022