Načo slonom slúžia kly ?
Úvod » Načo slonom slúžia kly ?

Najťažšie kly slona afrického na svete pochádzajú zo slona uloveného v roku 1898 pod Kilimandžárom. Ľavý kel meria 311 cm a dnes váži 94 kg, pravý 318 cm a dnes váži 89 kg.  Pri meraní hmotnosti v roku ulovenia slona vážili 105,3 kg a 103,5 kg.

Kly vznikli predĺžením dvoch horných očných zubov. Slony ich používajú pri získavaní potravy, ale aj pri súbojoch o vedúce postavenie. Taktiež sú súčasťou súbojov o samicu. Na rozdiel od zubov rastú slonom kly po celý ich život.

Rast, výmena, ale aj tvar sloních zubov je v živočíšnej ríši unikátna. Slonie stoličky sú tvorené systémom sklovinových lamiel, ktoré tmelí obrovské množstvo zubného cementu. Zub má teda charakter obrovského strúhadla, kde z masy zubného cementu vystupujú priečne lišty tvorené tvrdou sklovinou, čo je ideálne pre konzumáciu tvrdej rastlinnej potravy. Behom života sa zuby obrusujú a u slonov sa vyvinula zvláštna a jedinečná stratégia. Tri črenové zuby (premoláre) a tri stoličky (moláre) sa objavujú v priebehu života slona postupne. Keď sa obrúsi prvý črenový zub, nahradí ho druhý, potom tretí, nasledovaný postupne tromi stoličkami. Keď slon príde o poslednú stoličku, umiera hladom.

Na Slovensku si len v Národnej zoo Bojnice môžete zblízka pozrieť, ako slonie kly vyzerajú. Už od roku 1984 tu chováme 2 jedince – samice slona Afrického (Loxodonta africana). Slonice Maja a Gula k nám boli dovezené z afrického Zimbabwe, kde boli odchytené ako opustené mláďatá.

Najväčšou hrozbou pre voľne žijúce slony je pytliactvo, ktoré je zamerané na slonovinu. Tá ma totiž na čiernom trhu obrovskú hodnotu. Stáva sa, že pytliakov nezastaví ani vojenská ochrana národných parkov a rezervácií. Chov slonov v zoo je neuveriteľne náročný a nákladný, preto si ho môže dovoliť len niekoľko svetových chovateľských inštitúcií. V európskych zoo je chov slonov prísne koordinovaný a monitorovaný EEP programom.

 

Jaroslav Slašťan