Národná zoo Bojnice sa môže pýšiť premiérovým odchovom stromárky bielohlavej
Úvod » Národná zoo Bojnice sa môže pýšiť premiérovým odchovom stromárky bielohlavej

Začiatkom mesiaca august zavládla na úseku vtáctva v Národnej zoo Bojnice radosť. Vyliahli sa tam totiž mláďatá exotického druhu kačice, ktorá nesie názov stromárka bielohlavá.

V bojnickej zoologickej záhrade ide vôbec o historicky prvý odchov tohto druhu. V chove stromárky bielohlavej ale nejde o novinku, prvé jedince boli do Bojníc priivezené v roku 2016 z ostravskej zoologickej záhrady. Za bránami Národnej zoo Bojnice sa im od príchodu veľmi darí a práve úspešný premiérový odchov je toho jasným dôkazom.

Stromárka bielohlavá je malý predstaviteľ zúbkozobcov z čeľade kačicovitých. Žije a hniezdi na území subsaharskej Afriky a vo veľkej časti Južnej Ameriky. Okrem svojho najtradičnejšieho názvu stromárka bielohlavá ju poznáme i pod ďalšími pomenovaniami, ako napríklad stromárka bielohrdlá, kačica vdova, stromárka vdovská, či stromárka bielochrbtá. Ako všetky stromárky má aj stromárka bielohlavá dlhý krk a končatiny, čo jej dáva skôr husí vzhľad. Od ostatných kačíc je ľahko rozoznateľná sfarbením hlavy a krku. Na zadnej časti hlavy prevláda čierna a rovnako tak z vonkajšej strany má čierny krk. Sfarbenie tela je prevažne orieškovo hnedé s čiernym chvostom a perami na letkách. Čierny je aj zobák a oči má sfarbené do hneda. Neoperená časť nôh je modrá s čiernymi znakmi. Ide o jedinečného vtáka, ktorý púta pozornosť už na prvý pohľad.

Stromárky bielohlavé budú môcť naši návštevníci vidieť v spoločnom výbehu s plameniakmi, čiže v okolí jazierka, kde má vtáctvo priestranný a krásne upravený výbeh. Mláďatká by sa mali v expozičnej časti objaviť už čoskoro.

Publikované 30.08.2022