Návštevníci Národnej zoo Bojnice môžu od 10.7.2020 v motýlej záhrade vzhliadnuť a pozorovať desiatky druhov exotických motýľov.
Rozmanitosť motýľov je nekonečná, len na Slovensku odborníci evidujú 3 598 druhov. V Európe ich žije o niečo viac, asi 5 000 druhov. No aj to je len nepatrná časť z takmer 160 000 druhov žijúcich na našej planéte. Za mnohými by ste museli cestovať do trópov a na viaceré kontinenty. Niektoré z nich však môžete pozorovať v motýlej záhrade, ktorú Národná zoo Bojnice sprístupnila verejnosti 10.7.2020.
Spoznať motýlí život úplne zblízka a zažiť fascinujúci a krehký život motýľov môžu od 10.7.2020 prostredníctvom motýlej záhrady všetci návštevníci Národnej zoo Bojnice. Mnohí ľudia majú veľmi slabé znalosti o motýľoch, mýlia si kuklu s larvou, alebo sú presvedčení, že motýľ po chytení do ruky umrie či stratí schopnosť lietať, čo samozrejme nie je pravda. Motýle nežijú dlho, u niektorých druhov je to len týždeň, niektoré druhy žijú niekoľko mesiacov. Motýle sú po chrobákoch najväčší rad hmyzu. Vo svete motýľov nájdete mnoho zaujímavostí. Medzi najzaujímavejšie druhy, ktoré u nás môžete vidieť patrí napríklad najväčší denný motýľ – sovookáľ kráľovský (Caligo memnon), ktorého rozpätie krídla môže dosiahnuť až 150 mm alebo druh morfo cisársky (Mopho peleides), ktorý je označovaný za lietajúci drahokam. Atraktívnym druhom je tiež motýľ z čeľade babôčkovité, pochádzajúci z pralesov juhovýchodnej Ázie – listovec slnečný (Kalima inachus), ktorý vyzerá ako suchý list. Zaujímavý je život babôčky smradľavej (Danaus plexippus). Jedince tohto druhu sa v určitých ročných obdobiach zhlukujú do rojov, ktoré môžu tvoriť státisíce či milióny živočíchov. V angličtine znie jeho meno vznešene – „Monarch butterfly“, (kráľovský motýľ), v Austrálii ho však nevolajú inak ako „Wanderer“ – tulák. Tento druh babôčky zo Severnej Ameriky je legendárne známy svojím sťahovaním. Každoročne totiž tiahnu státisíce týchto motýľov z Kanady až do stredného Mexika, kde zimujú v obrovských kŕdľoch v borovicových hájoch. Motýle si tu vybudujú „hniezda“ vysoko v korunách ihličnatých stromov. Ich cesta do Mexika, na ktorej ich čaká množstvo prekážok, meria okolo 4 500 km. Motýle, ktoré ju prežijú, sa na jar vracajú do Severnej Ameriky a Kanady.
Motýlia záhrada Národnej zoo Bojnice prináša návštevníkom už siedmy rok nevšedný zážitok z pozorovania nevšedného života motýľov, ich správania sa a návykov. Motýle do našej motýlej záhrady objednávame z anglickej motýlej farmy, chodia k nám postupne do skleníkových liahní vo svojom treťom vývojovom štádiu kukiel. Z ponuky dodávateľa sa nám podarilo objednať viacero nových atraktívnych druhov, ako sú morfo cisársky, sovookále, veľké vidlochvosty a dlháne (Heliconius sp.). Na vyliahnutie musíme striktne dodržať predpísanú teplotu minimálne 27 °C a ideálnu 80-percentnú vlhkosť vzduchu. Otváracie hodiny sú prispôsobené aktivite motýľov. Keď je zamračené a chladnejšie počasie, motýle sedia, sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo. Záhrada je jednou z najatraktívnejších expozícií Národnej zoo Bojnice a určite prispieva k pochopeniu potreby ochrany týchto zaujímavých zástupcov hmyzej ríše.
Otváracie hodiny Motýlej záhrady (obdobie: 10.7.2020 – september 2020) :
Pondelok – Nedeľa: 09.00 – 17.00 hod. (každý deň, aj sviatky)