Národná zoologická záhrada Bojnice je bohatšia o vzácny exemplár antilopy
Úvod » Národná zoologická záhrada Bojnice je bohatšia o vzácny exemplár antilopy

 

Národná zoologická záhrada sa môže pochváliť ďalším novým členom. V sobotu, 5. júna privítali v sekcii kopytníkov veľmi vzácny exemplár, ktorým je kudu veľký (Tragelaphus strepsiceros). Mladá samička prišla na Slovensko z francúzskej zoologickej záhrady La Palmyre, nachádzajúcej sa v obci Les Mathes na juhozápade Francúzska. Hneď po príchode dostala vo svojom novom domove africké meno Anika. Dvojročná antilopa bude zdieľať príbytok so samcom Matobom a jeho potomkami, samčekom Bani a samičkou Ballou.

Kudu veľký patrí k najkrajším, najväčším a najelegantnejším antilopám na svete. V dospelosti môže dosiahnuť váhu až 315 kg. Vyznačuje sa najmä špirálovite zatočenými rohmi, ktoré sú lákadlom najmä pre lovcov, či pytliakov. Samce sú viditeľne väčšie ako samice a častejšie prejavujú agresivitu, využívajú hlavne vrčanie a funenie. Majú tiež dlhšiu hrivu, ktorá sa tiahne pozdĺž ich hrdla, a veľké rohy, doširoka sa rozbiehajúce v dvojitej špirále. Tie môžu dosiahnuť dĺžku až jedného metra. Samcom začínajú rásť rohy od veku 6 – 12 mesiacov, krútiť sa začnú po druhom roku života a plne skrútené sú až po šiestom roku života.

Kudu veľký žije v suchých savanách afrického kontinentu. Ide o veľmi plachý druh antilopy a v zoologických záhradách patrí k zriedkavejšie sa vyskytujúcim druhom. Samce sa stávajú sebestačnými v šiestich mesiacoch života, samice o niečo neskôr, okolo prvého a druhého roku života. V zajatí sa môžu dožiť až dvadsať rokov.