Národná zoologická záhrada v Bojniciach sa teší z nového prírastku.
Úvod » Národná zoologická záhrada v Bojniciach sa teší z nového prírastku.

Národná zoologická záhrada v Bojniciach sa teší z nového prírastku.

 

Narodený samec dostal meno Upa, čo v reči jedného z afrických kmeňov znamená „mladý muž“.

Upa sa narodil trojročnej samici Uno, jeho otec Sheldrik je narodený v roku 2014. Národná zoo Bojnice sa chovu tejto antilopy venuje od roku 2005, v súčasnosti chováme 7 jedincov, troch samcov a štyri samice.

Dikdik Kirkov (Madoqua kirkii) patrí medzi najmenšie antilopy na svete, do podčeľade antilopkorodých (Neotraginae). Dosahuje výšku v kohútiku do 50 cm a váži maximálne 7 kg. Tento malý druh antilopy dostal svoj druhový názov na počesť škótskeho bádateľa a  prírodovedca Johna Kirka, ktorý pôsobil aj ako guvernér na ostrove Zanzibar. Domorodý názvov antilopy je „digi-digi“. Výstižne charakterizuje varovné zvuky, ktorým sa dikdik ozýva pri náhlom vyrušení.

Pôvodným domovom tejto antilopy je Tanzánia, Keňa a  Namíbia. Dikdiky preferujú suché krovinaté savany, živia sa trávami, bylinami, listami a  plodmi. Ich prirodzenými nepriateľmi sú   levy, leopardy, gepardy, hyeny, psy hyenovité, krokodíly a pytóny.

Dikdiky žijú v pároch alebo v troj- až štvorčlenných skupinkách s jedným samcom. Samec sa počas párenia o svoju partnerku dôkladne stará a svojich sokov od nej odháňa. V ľudskej opatere sa dožívajú 14 rokov. V európskych zoo vedie plemennú knihu ESB ZOO Hannover v Nemecku, kde sa v roku 1963 podaril svetový prvý odchov tohto druhu. V súčasnosti túto antilopu chová asi 40 európskych zoologických záhrad.