Náučné leto 2022
Úvod » Náučné leto 2022

 

 

Počas letných prázdnin sme si opäť pripravili pre návštevníkov Národnej zoo Bojnice letný program s názvom

 

NÁUČNÉ LETO 2022.

Každý utorok a piatok nás môžete navštíviť v edukačnom stánku, ktorý sa bude nachádzať v areáli zoo.

Čakajú na Vás zaujímavé témy venované našim, ale aj zahraničným druhom fauny.

Predstavíme Vám záchranné projekty, priblížime dohovor Cites a budeme sa venovať aj ekologickým témam.

A mnoho ďalšieho.

Zverejnené 29.6.2022, 12:38 hod.

Pobytové znaky živočíchov 1.7.2022

Začíname už 1.júla a nájdete nás od 10:00 – 14:00 hod. v informačnom stánku pri bažantnici, v blízkosti vstupu do pavilónu slonov!

Nezabudnite sa teda pri návšteve zoo pri nás zastaviť..

Na prvom júlovom edukačnom stánku sme sa venovali pobytovým znakom zvierat. Návštevníci si mohli pozrieť ukážky pobytových znakov nie len našej, ale aj zahraničnej fauny. Mali možnosť vidieť vybrané znaky ako sú stopy zvierat, hniezdo, perie, kostrové pozostatky, zhody, trus. Okrem ukážok si mohli návštevníci zasúťažiť o pohľadnice zo zoo, splnením úloh. Aj pre našich sledovateľov na FB zoobojnice sme si pripravili kvízy a ukážky pobytových znakov.  

Zverejnené 04. 07.2022, 9:38 hod. 

 

Vtáčí svet 8.7.2022

Už v piatok, 08. júla prídeme medzi Vás s edukačným stánkom, v ktorom sa budeme venovať vtáčiemu svetu!

Nájdete nás oproti bažantnici, na trase k novému pavilónu slonov!

Určite nás neobíďte a pristavte sa pri nás!

 

Svet motýľov 12.7.2022

V informačnom stánku, ktorý nájdete oproti bažantnici, na trase do nového pavilónu slonov, Vám predstavíme druhý najväčší rad hmyzu, ktorý na celej Zemi zahŕňa vyše 180.000 druhov a na Slovensku viac ako 3.600 druhov. Okrem nášho stánku môžete navštíviť i nedávno otvorenú motýliu záhradu.

Pozrieme sa aj na životný cyklus motýľov, ich stavbu tela a povieme si o ich význame v jednotlivých biotopoch prírody.

Pokiaľ ste obdivovateľmi krásy a nežnosti v prírode, určite náš edukačný stánok neobíďte!

Začíname v utorok , 12.júla o 10:00 hod. a k dispozícii Vám budeme do 14:00 hod.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 

Hady 15.7.2022

V sobotu, 16.júla si na celom svete pripomenieme Svetový deň hadov. Ani za bránami bojnickej zoo túto tému neobídeme a s malým predstihom opäť zavítame medzi našich návštevníkov.

V edukačnom stánku, ktorý má zatiaľ svoje stabilné miesto oproti bažantnici, na trase do nového pavilónu slonov a ktorý v piatok, 15. júla opäť ožije, priblížime svojim návštevníkom to najdôležitejšie zo života hadov. Pozrieme sa na najvyskytovanejšie hady slovenskej fauny, no porozprávame sa aj o tých, ktoré na našom území nebývajú. Predstavíme Vám hady podľa jednotlivých kontinentov ich výskytu.

Naučíme Vás, ako sa správne zachovať v prípade, že na tohto živočícha v prírode natrafíte. Pripravené budú ale i ukážky škrtičov a jedovatých hadov, či prednáška o správnom poskytnutí prvej pomoci, v prípade uhryznutia hadom.

 

Zero waste 19.7.2022

V ďalšom edukačnom stánku, ktorý nájdete oproti bažantnici, na trase do pavilónu slonov sme sa venovali odpadom.

V jednej našich zastávok sme sa pozreli na odpady, nakladanie s nimi, triedenie a separovanie. Povedali sme si tiež o negatívnom vplyve odpadu na biodiverzitu a životné prostredie.
Pre deti sme pripravili úlohy na danú tému. Za správne odpovede sme ich odmenili.

Sme radi, že ste sa aj dnes zastavili pri nás a niečo nové naučili.

Zverejnené 19.7. 2022, 14.56 hod.

 

Svet sysľa pasienkového 22.7.2022

V ďalšom edukačnom stánku, ktorý nájdete oproti bažantnici, na trase do pavilónu slonov sa budeme venovať živočíchom obývajúcim lúky a polia. Našej pozornosti neunikne najmä syseľ pasienkový, na ktorého záchrane sa v projektoch podieľa aj Národná zoologická záhrada.  

Dozviete sa o ňom aj to, že patrí medzi druhy, pre ktoré je potrebné vyhlasovať osobitné územia ochrany – územie európskeho významu. Na Slovensku je predmetom ochrany v 18 územiach európskeho významu. Je zákonom chránený, spoločenská hodnota je 497.90 € (Vyhláška MŽP č. 579/2008 Z. z.) a prísne chránený aj podľa Bernského dohovoru.

 

 

Kazuár Robo 26.7.2022

V rámci náučného leta sa pozrieme na kazuára veľkoprilbého. V utorok opäť zavítame medzi našich návštevníkov a v infostánku im prinesieme zaujímavé informácie o najnebezpečnejšom vtákovi planéty.

Nájdete nás na štandardnom mieste, oproti bažantnici, po ceste do nového pavilónu slonov.

 

 

Duch karpát 29.7.2022

Projekt pod názvom “Náučné leto v Národnej zoo Bojnice” uzatvorí skompletizuje júlový program veľmi zaujímavou témou, ktorá nesie názov “Duch Karpát.”
 
V edukačnom stánku, umiestnenom oproti bažantnici a tesne pred odbočkou do nového pavilónu slonov sa budeme tentoraz rozprávať o šelme, obývajúcej naše lesy. Na posledný júlový piatok sme pre Vás pripravili tému o rysovi karpatskom. Okrem základných informácii o tomto druhu šelmy, Vám priblížime i projekt, na ktorom dlhodobo Národná zoo Bojnice participuje a ktorý nesie názov LIFE Lynx.
 
Pri návšteve bojnickej zoo preto nezabudnite náš stánok navštíviť a určite neoľutujete. 
 
Už v piatok, 29.júla od 10:00 – 14:00 hod.
 
Tešíme sa na Vás!

 

Vlčie svorky 02.8.2022

Aj v mesiaci august budeme medzi Vami!
V prvý augustový utorok sa prehúpneme do druhej polovice projektu “Náučné leto 2022.”
Prvá augustová téma ponesie názov “Vlčie svorky.”
Náš infostánok nájdete štandardne oproti bažantnici, na trase do nového pavilónu slonov. Dozviete sa v ňom všetko podstatné zo života našej najväčšej psovitej šelmy. Na ukážku Vám prinesieme pobytové znaky vlka eurázijského, jeho odliatky stôp a v našom stánku nebude chýbať ani preparát tohto nádherného zvieraťa.
Čakáme Vás už zajtra, 2.augusta od 10:00 hod. Navštíviť nás môžete do 14:00 hod.!

 

Po stopách “obláčika” 5.8.2022

Dnes si pripomíname Svetový deň leoparda obláčkového!
Svetový deň leoparda obláčkového si tento rok pripomíname v prvý augustový štvrtok, no oslávime ho o deň neskôr medzi našimi návštevníkmi.
“Po stopách obláčika” je totiž jednou z tém Náučného leta 2022. Piatkový infostánok, ktorý nájdete štandardne oproti bažantnici a na trase do nového pavilónu slonov, Vám ponúkne zaujímavé informácie zo života najmenšej z veľkých mačkovitých šeliem.

 

Kráľ džungle? 9.8.2022

Náučné leto 2022 pokračuje a jeho ďalšou zastávkou bude téma “Kráľ džungle?”

Určite už všetci tušíte, akému zvieraťu sa v našom ďalšom edukačnom infostánku budeme venovať. Nazrieme do života nádherných a návštevnícky veľmi obľúbených levov. Pozornosť upriamime najmä na na druh, ktorý chováme priamo v našej zoo. Dozviete sa množstvo informácii o trojici našich levov berberských, ktorí sú vo voľnej prírode od šesťdesiatych rokov vyhynuté. Reč ale bude aj o ostatných druhoch, ktoré obývajú našu zemeguľu. 
 
Opäť si prídu na svoje aj deti, pre ktoré budeme mať pripravenú edukáciu formou zábavy. 
 
Nezabudnite sa zastaviť v utorok, 09.augusta v našom stánku, ktorý nájdete tradične oproti bažantnici, na trase do nového pavilónu slonov! 
 
Budeme pre Vás k dispozícii od 10:00 – 14:00 hod. 

 

Chobotiny 12.8.2022

Ďalšou témou Náučného leta 2022 budú slony. Po dvanásty krát v rámci tohto leta sa s edukačným stánkom vyberieme medzi návštevníkov a porozprávame sa s nimi o najväčšom suchozemskom cicavcovi na svete, ktorý má zastúpenie aj za bránami Národnej zoo Bojnice!

Reč bude o slonoch afrických a piatkovú tému sme nazvali “Chobotiny!”

Piatkovú zastávku sme naplánovali presne v deň, kedy majú slony na celej Zemi svoj sviatok a oslávia Svetový deň slonov!

NEPREHLIADNITE 

Edukačný stánok mení svoju polohu a presťahovali sme ho do bezprostrednej blízkosti ubikácie africkej fauny. Nájdete nás na návštevníckej trase, medzi novým pavilónom slonov a expozíciou kianga východného!

Začíname v piatok, 12.augusta 2022 o 10:00 hod.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 

 

Drápy má, ale veverička to nie je 16.8.2022

Presne v polovici mesiaca august si pripomenieme Svetový deň tamarínov. Ide o jedinečného primáta veľkosti veveričky. Tamaríny sa označujú aj ako opice Nového sveta, patriace do čeľade kosmanovitých . Sú prvou odnožou stromu Callitrichidae a preto sú sesterskou skupinou kladu , ktorý tvoria tamaríni leví , opice Goeldi a kosmáče .

V Národnej zoo Bojnice chováme dva poddruhy tamarína. Tamarín pinčí a tamarín červenobruchý patria do kolekcie primátov v bojnickej zoo.

Už zajtra Vám v rámci „Náučného leta 2022“ prinesieme tému, nesúcu názov „Drápy má, ale veverička to nie je.“ Reč bude práve o tamarínoch, ktorí oslavujú Svetový deň v pondelok, 15.augusta.

 

 

Odpalmuj sa 19.8.2022

Náučné leto v Národnej zoo Bojnice má pred sebou už iba štyri zastávky. Záverečné kvarteto edukačnej “tour” odštartuje téma “Odpalmuj sa.” S edukačným stánkom vyjdeme medzi svojich návštevníkov, a to presne na Svetový deň orangutanov a Deň bez palmového oleja. Na základe tohto faktu už určite tušíte, čomu sa v stánku budeme venovať.

Pozrieme sa na orangutany bornejské, ktoré chováme v Národnej zoo Bojnice, no reč bude aj o iných poddruhoch tohto primáta. Venovať sa budeme i výrobe palmového oleja a jeho dopade na prirodzenú biodiverzitu orangutanov. Veríme, že po návšteve nášho stánku, každý návštevník prehodnotí svoj prístup ku konzumácii tohto oleja, respektíve výrobkov, ktorých je súčasťou.

Náš stánok nájdete od 10:00 – 14:00 hod. v bezprostrednej blízkosti ubikácie africkej fauny, medzi pavilónom slonov a výbehom kianga východného, približne v polovici vyznačenej návštevníckej trasy.

 

 

 

Ako môžeš pomôcť ty? 23.8.2022

Ďalšia téma „Náučného leta 2022“ nesie názov „Ako môžeš pomôcť ty?“

V jednej z posledných zastávok „Náučného leta 2022“ sa nebudeme venovať žiadnemu sviatku, ani svetovému či medzinárodnému dňu. Našim zámerom bude upriamiť pozornosť na pomoc živočíchom vo voľnej prírode.

Pomáhame správne?

Človek častokrát v dobrom duchu a snahe pomôcť, nevedomky spôsobí voľne žijúcim zvieratám nemalé problémy. Nie všetky zvieratá a v prvom rade nie vždy, našu pomoc potrebujú.

Preto sa s našimi návštevníkmi porozprávame o nežiadúcich zásahoch človeka do prírody.

 

 

Usilovný ako včielka 26.8.2022

Témou predposlednej augustovej zastávky v rámci “Náučného leta 2022” budú včely.
Téma nesie názov “Usilovný ako včielka” a v edukačnom stánku, ktorý sme si rozložili v blízkosti pavilónu slonov sa dozviete mnoho užitočných informácii o tomto chránenom živočíchovi.
Na svoje si opäť prídu i deti, pre ktoré je pripravená zábavná forma edukácie. Chýbať nebudú ani omaľovánky, či origami.
Začíname v piatok, 26. augusta o 10:30 hod. a budeme Vám k dispozícii do 14:00 hod.

 

Mýty o netopieroch 30.8.2022

Každý z nás sa v živote stretol s poverami, ktoré sa spájajú s netopiermi. Pre mnohých z nás predstavuje netopier nebezpečenstvo a ľudia sú pred týmto okrídlencom ostražití. Je ale naozaj dôvod na akékoľvek obavy? O tom, že pravda je úplne iná Vás presvedčíme v poslednom edukačnom stánku „Náučného leta.

Aj dnes nás nájdete v blízkosti pavilónu slonov. Budeme tam pre Vás od 10:00 – 14:00 hod.