(Ne)Záchrana mláďat
Úvod » (Ne)Záchrana mláďat

 

 

„Neubližujme pomáhaním!“

 

Všetci už netrpezlivo čakáme na prvé slnečné lúče jari. Mnohí z nás považujeme toto ročné obdobie za najkrajšie v roku, pretože sa počas neho prebúdza všetko živé. Rozkvitajú kvety, či stromy, ale prebúdzajú sa i zvieratá po zimnej hibernácií. A nie len to, čas jari prináša aj nové prírastky rôznych druhov zvierat. Kľudne preto môžeme nazývať toto obdobie sezónou mláďat. A práve počas nej dochádza zo strany nás ľudí k značným problémom.

Edukácia v tejto oblasti  je nesmierne dôležitá

Človek, častokrát v dobrom duchu a snahe pomôcť, nevedomky spôsobí voľne žijúcim zvieratám nemalé problémy. Preto je edukácia v tejto problematike nesmierne dôležitá. Predtým, ako vstúpime do prírody, by sme mali ovládať niekoľko základných a zároveň najdôležitejších faktov, ktorými sa musíme pri potulkách prírodou držať.

Záchranári, či zlodeji mláďat?

Nie všetky zvieratá, a v prvom rade nie vždy našu pomoc potrebujú. Hranie sa na záchranárov, môže vyjsť prírodu veľmi draho. Určite sa už každý z Vás pri prechádzke prírodou ocitol v situácii, kedy bol svedkom spadnutého vtáčieho hniezda, v ktorom boli mláďatá, alebo ste sa ocitli zoči voči mladému srncovi, srne, či inej divej zvery. Medzi najviac zachraňované patria práve srnčie, jelenie, zajačie a ojedinele aj diviačie a medvedie mláďatá. Možno na ne natrafiť v blízkostí ľudských obydlí, turistických trás a chodníkov, na lúkach, pasienkoch či okrajoch lesov, ktoré ľudia bežne navštevujú. Väčšina z nás vyhodnotí takéto stretnutia veľmi zle a v rámci „záchranárskych prác“ postupuje diametrálne opačne, ako je nutné. V snahe pomôcť, môžeme urobiť viac škody, ako úžitku. Neodborným zásahom, doslova ukradneme matke mláďa a už nikdy ich nik nespojí. Výrazne tým zasahujeme do ich prirodzenej biodiverzity.

Nezasahujme do vecí, ktorými ohrozujeme životy iných

Osamotené mláďatá nie sú opustené, ich matka sa spravidla nachádza niekde na blízku. Čím dlhšie sa budeme pri takomto mláďati zdržiavať, tým dlhšie zostane bez svojej matky. Tá sa k nemu počas našej prítomnosti nikdy nepriblíži.

! NEPREHLIADNITE !

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na niekoľko užitočných rád, ktorými sa vo vyššie spomínaných situáciách treba držať:

-v prípade, že nájdete akékoľvek mláďa, ktoré nie je viditeľne a vážne zranené, resp. zakliesnené  a uväznené, je najlepším riešením nechať ho tam, kde sme ho našli.

-aj keď mláďa vyzerá osirelo, čaká len na svoju matku, ktorá išla hľadať potravu. Ide najmä o osamotené mláďatá zajacov, alebo srniek.

-pokiaľ sú malé veveričky, ježkovia či kuny vo svojom brlohu, tiež nepotrebujú pomôcť. Odborníka by sme k nim mali zavolať vtedy, ak ich domov bol viditeľne zničený (napríklad silnou búrkou, alebo pri výrube stromov).

Vtáctvo

Osobitnou kapitolou sú mláďatá vtákov. Pohľad na vypadnutého jedinca z hniezda, nie je nezvyčajným a ojedinelým javom. Ide o prípady, kedy sa mláďa môže učiť lietať a následkom toho končí často na zemi. „Záchranou“ tak narúšame jeho prirodzený cyklus v prírode. Aj v takomto prípade si ho rodičia nájdu. Zasahujme až vtedy, ak je zviera viditeľne a vážne zranené, v život ohrozujúcom stave, alebo zakliesnené, či uväznené. No aj za takýchto okolností by sme za formu pomoci mali zvoliť kontaktovanie Štátnej ochrany prírody SR.

Veríme, že Vám tieto riadky aspoň sčasti priniesli potrebné informácie, ktorými sa pri návšteve prírody budete riadiť.

 

„Pomáhajme správne!“