Noc netopierov napísala svoju šiestu kapitolu
Úvod » Noc netopierov napísala svoju šiestu kapitolu

 

 

Ani v aktuálnom kalendárnom roku sme nezabudli na veľmi populárny projekt pod názvom „Noc netopierov.“

Napriek náročnému uplynulému roku sme sa rozhodli pokračovať v tradícii a pripravili sme pre Vás obľúbený projekt „Noc netopierov.“ Nenechajte si ujsť sledovanie netopierov prostredníctvom ultrazvukového detektora a veľmi atraktívny odchyt týchto živočíchov. V poslednú augustovú sobotu sa v prednáškovej sále bojnickej zoo porozprávame o faktoch, vyplývajúcich z moderných štúdii a poznatkov. V súvislosti s týmto záhadným živočíchom, ktorý je opradený nespočetným množstvom fám a mýtov si pozrieme ukážky z jeho reálneho života. Netopiere sa často spájajú s ríšou čarov a mágie, v minulosti sa dokonca označovali za „diablových spoločníkov.“ Z tohto dôvodu sa ľudia týmto stvoreniam neuvedomele vyhýbajú a dokonca vedú k tomu i svoje deti.

Uznávaný chiropterológ Ing. Ervín Hapl zo Spoločnosti pre ochranu netopierov Vám vysvetlí, že netopiere v skutočnosti nie sú pre ľudí nebezpečné. Práve naopak, dozviete sa, ako pozitívne vplývajú na životné prostredie a čím všetkým nám pomáhajú. Neopodstatnený strach z najmenšieho cicavca na svete sa u Vás po odbornom výklade pominie a následne sa spolu vyberieme k druhej časti programu.

Jeho podstatou bude pozorovanie netopierov prostredníctvom ultrazvukového detektora a následne ich odchyt do siete. Je to jedinečná príležitosť, odniesť si domov nezabudnuteľný zážitok na celý život.

Prihlásiť sa môžete e-mailom na podujatie@zoobojnice.sk alebo telefonicky: +421 903 807 002

 

Noc netopierov napísala svoju šiestu kapitolu

 

 

Posledná augustová sobota mala v Národnej zoologickej záhrade Bojnice špecifický nádych. Vo večerných hodinách sa za jej bránami konal šiesty ročník obľúbeného podujatia „Noc netopierov.“ Jeho opraty držal vo svojich rukách skúsený a uznávaný chiropterológ Ervín Hapl, ktorý svojim odborným výkladom zaujal zaplnenú prednáškovú sálu.

Prezentácia zavŕšená prekvapením

Každý kto si v sobotu večer našiel cestu do bojnickej zoo sa dozvedel množstvo zaujímavých informácii. Ervín Hapl vyvrátil mýty, ktoré sú v súvislosti s netopiermi v povedomí ľudí a ktoré nemajú s pravdou nič spoločné. Mnohých prekvapil fakt, že netopiere sú pre nás veľmi užitočné a ich prítomnosti by sme sa brániť nemali. Práve naopak, pokiaľ tieto cicavce žijú v našej blízkosti, nemusíme sa obávať výskytu dotieravého hmyzu. V závere prezentácie mal skúsený chiropterológ pripravené prekvapenie. Spopod svojho trička vytiahol samičku netopiera, ktorú odchytil deň predtým, pri rozmiestňovaní odchytových sietí.

Program splnil účel

Po prezentácii, ktorá trvala až do zotmenia sme sa spoločne presunuli do expozičnej časti, k hlavnému bodu programu. Pavučinové siete boli pripravené pri jazere obývanom pelikánmi. V čase keď sme prišli k miestu odchytu, netopiere začali krúžiť nad našimi hlavami. Spočiatku sa nedarilo netopiera chytiť. Ide o zvieratá s vynikajúcim inštinktom a bez pochýb ich prítomnosť početnej skupiny ľudí poriadne znervózňovala. Preto sme sa z miesta na pár minút vzdialili. Približne po dvadsiatich minútach bol v sieti prvý netopier. Viac sa ich napokon odchytiť nepodarilo, no program zúčastneným priblížil všetko podstatné.

Sobotné podujatie naplnilo očakávania

Ervín Hapl vo svojej prednáške ozrejmil, ako sa k týmto zvieratám treba správať, no podľa jeho slov je potrebné rešpektovať všetky živočíchy vo voľnej prírode. Vysoko fundovaného odborníka milo prekvapil i záujem verejnosti o netopiere. Sobotnú noc hodnotí pozitívne a podľa jeho slov, „Noc netopierov“ v bojnickej zoologickej záhrade predčila jeho očakávania.

Hostia odchádzali spokojní

Verme, že záujem o podujatia podobného typu bude z roka na rok narastať a že sa o rok stretneme ešte v hojnejšom počte. Veď netopiere sú živočíchy, ktoré nás obklopujú každým dňom aj napriek tomu, že o tom vo väčšine prípadov ani nevieme. Je dôležité poznať fakty o všetkom čo nás obklopuje a budovať si rešpekt ku všetkému živému na Zemi, pretože častokrát nás nedostatok pravdivých informácií prinúti urobiť zásadné chyby. Tí ktorí sa sobotného podujatia zúčastnili už vedia, o čom v týchto riadkoch píšeme. Z bojnickej zoologickej záhrady odchádzali s diametrálne zmeneným názorom, ako pri vstupe do nej. A práve to je účel našich edukačných a zábavných podujatí.