Noc netopierov za bránami Národnej zoo Bojnice
Úvod » Noc netopierov za bránami Národnej zoo Bojnice

V druhej polovici augusta sa každoročne stretávame na obľúbenom podujatí, ktoré nesie názov „Noc netopierov.“ Inak tomu nebolo ani v tomto kalendárnom roku a v piatok, 19. augusta zavítal do bojnickej zoo známy a skúsený chiropterológ Peter Bačkor. Práve on držal v rukách opraty tohto zážitkového podujatia. V prednáškovej sále Centra environmentálnej výchovy bojnickej zoo sa stretlo 37 ľudí, ktorí prejavili záujem spoznať svet netopierov bližšie. Z večerného podujatia odchádzali všetci s krásnymi zážitkami a poniektorí i s úplne iným pohľadom na tajomného okrídlenca, ktorému bol celý večer venovaný.

Mnohí z nás disponujú mylnými informáciami o živote netopiera na našej Zemi. O najmenšom cicavcovi planéty kolujú priam až mýtické povery, ktoré ho spájajú so svetom čarov a mágie, iné z neho robia upíra či nebezpečného predátora ľudských vlasov. Ani jeden takýto povesťami opradený mýtus sa na pravde nezakladá a žiaľ uvedomelosť nás ľudí je v tomto smere veľmi nízka. A práve preto sa našim návštevníkom snažíme podobné projekty pripravovať. Každý kto našu prednášku navštívil, odchádzal s diametrálne odlišným pohľadom na toto zviera, ako keď brány zoo prekračoval. A to je účel našich zážitkových, ale i edukačných programov.

Len málokto netopiere obľubuje. Väčšina ľudí má z nich strach a zdesenie je obvyklým sprievodným javom pri stretnutí s týmto malým zvieratkom. Pokiaľ by sa zvýšil záujem o vzdelávanie, dozvedeli by sme sa, že netopiere sú v skutočnosti pre ľudí užitočné a bez nich by sme čelili rôznym nástrahám prírody. Aj o týchto skutočnostiach bola piatková prednáška v podaní Petra Bačkora.

Prítomní sa dozvedeli všetko o životnom cykle netopierov, ako aj o veľmi zaujímavej echolokácii, či hibernácii. Pozreli sme sa aj na intenzitu rozmnožovania, počet a veľkosť jednotlivých druhov, potravu ktorou sa živia, spoznali sme i dva „krvomilné“ druhy a podrobnejšie sme sa zamerali na najvyskytovanejšie netopiere na Slovensku. Po veľmi zaujímavej prednáške, ktorá bola sprevádzaná videoprojekciou nasledovala diskusia, počas ktorej Peter Bačkor odpovedal  diskutujúcim na vecné otázky.

Program následne vyvrcholil v návštevníckej časti zoo. V okolí malého rybníka, nachádzajúceho sa v blízkosti pavilónu opíc, boli pripravené odchytové siete a tak sa čakalo už iba na zotmenie. To prišlo čo nevidieť a Peter Bačkor predstavil svojho “veľkého pomocníka,” ktorým je echolokátor. Práve vďaka tomuto zariadeniu sme sa dozvedeli, že v našom blízkom okolí je hneď niekoľko jedincov netopierov. Keď boli netopiere na dosah, všetci sme sa od siete vzdialili a už sme iba čakali na vytúžený „úlovok.“ Ten prišiel onedlho a my sme zo siete vyslobodzovali prvého netopiera. Išlo o často vyskytovaný druh, ktorý nesie názov netopier fúzatý. O niekoľko minút neskôr sme boli opäť úspešní a do siete sa nám chytil netopier vodný.

Oba jedince boli odchytené odborne a následne bol vyšetrený ich zdravotný stav. Oba boli v skvelej kondícii a po týchto vyšetreniach sme netopierov vypustil späť na slobodu. 

Po dvoch úspešných odchytoch sa rozpršalo a tak sme naše aktivity ukončili. Aj tohtoročné podujatie “Noc netopierov” naplnilo očakávanie nie len nás v Národnej zoo Bojnice, ale v prvom rade všetkých, ktorí sa ho zúčastnili.