Nový samec zebry Hartmanovej v našej zoo
Úvod » Nový samec zebry Hartmanovej v našej zoo

V stredu, 4.septembra 2019 pribudol v Národnej zoo Bojnice nový obyvateľ. Je ním 10 ročný samec zebry Hartmanovej (Equus zebra hartmannae), ktorého sme na základe odporúčania koordinátora európskeho záchranného chovu pre horské zebry transportovali z  Der Münchner Tierpark Hellabrunn. Samec, ktorý sa narodil 21.7.2009, sa tak v našej zoo spojí so stádom dvoch samíc, mladého jednoročného samca narodeného 3.6.2018 (matka Mandara)  a tohtoročnou samicou, narodenou 26.5.2019 (matka Marada).

Zebra Hartmannovej dostala meno na počesť Anny Hartmannovej – manželky významného nemeckého koloniálneho geografa Georga Hartmanna (1865-1946), ktorý pôsobil v Nemeckej Juhozápadnej Afrike (dnes Namíbia). Zebry horské (Equus zebra) patria k tým menej známym zástupcom afrických koňovitých kopytníkov. Poznáme dva jej poddruhy – zebru Hartmannovej (Equus zebra hartmannae) a zebru kapskú (Equus zebra zebra). Zebry horské sú na rozdiel od príbuzných zebier zo saván adaptované na život v aridných horských oblastiach. Majú špeciálne adaptované úzke kopytá, pomocou ktorých sa ľahko a rýchlo pohybujú v strmých a skalnatých terénoch. Od stepných zebier sa líšia nápadným krčným lalokom, červenohnedou škvrnou nad nosom, dlhšími ušami a charakteristickou kresbou v tvare “rebríčka“ na zadnej časti chrbta.

Zebra Hartmannovej sa vyskytuje od južnej Angoly cez hornaté oblasti Namíbie až do Namaqualandu v severozápadných častiach Juhoafrickej republiky. Mimo chránených území sú ohrozené, napriek ochranárskemu úsiliu sa stále ilegálne lovia a to hlavne z dôvodu, že konkurujú domácemu dobytku na farmách. Chránené sú len v národných parkoch a rezerváciách. Najväčšia časť populácie zebier Hartmannovej žije v Namíbii, kde sa ich celkovo odhaduje na 8 300 jedincov (Langenhorst 2009).

Celková populácia druhu v ľudskej opatere podľa svetovej plemennej knihy z roku 2009 pozostáva zo 162 jedincov chovaných v 33 inštitúciách (Langenhorst 2009). V európskych zoo sa v rámci programu EEP chová 89 zebier Hartmannovej a to iba v 17 zoologických záhradách.

Jaroslav Slašťan