Nový výbeh pre vlky
Úvod » Nový výbeh pre vlky

V tejto sezóne ste si mohli v našej zoo všimnúť novú expozíciu pre vlky. Je postavená v hornom okruhu návštevníckej trasy a má podobu autentického lesa s veľkým výbehom. Snažili sme sa expozíciu čo najviac priblížiť prirodzenému prostrediu vlkov. V tomto výbehu sú umiestnené dva mladé jedince vlka eurázijského (Canis lupus) a to samec a samica. Samec k nám prišiel zo zoo vo Švajčiarsku, kde sa aj narodil a od našich ošetrovateľov dostal pomenovanie Wolfy. Naopak mladá samica, ktorá spolu s ním obýva tento jedinečný výbeh, pochádza z voľnej prírody. Začiatkom augusta 2017 bolo v Malužinskej doline niekoľkokrát pozorované odrastenejšie šteňa veľmi pripomínajúce vlčie mláďa. Až po odchyte pracovníkmi Správy NAPANT v spolupráci s  Lesmi SR bola táto domnienka potvrdená. Dňa 10. augusta 2017 silne podvýživená, dehydrovaná a zaparazitovaná mladá vlčica putovala do Záchrannej stanice v Zázrivej, kde v spolupráci s veterinárnymi lekármi z Veteriny Turiec takmer týždeň bojovala o svoje prežitie. Keď už bolo isté, že najhoršie má za sebou, dostala meno Daisy. Postupne sa socializovala a privykali ju na ľudí, aby čo najlepšie zvládla svoj život v Národnej Zoo Bojnice, kde sa od mája 2018 delí o výbeh so svojim novým životným partnerom. Samicu od samca rozlíšite pomerne jednoducho, nakoľko je podstatne menšia.

V našej zoo môžete vidieť vlky aj v expozícii (tiež v hornej časti areálu) vedľa rysov. Tento výbeh obývajú tri už dospelé a ostrieľané samice zo zoo v českej Plzni. Aj napriek tomu že vlky žijú vo svorkách, nie je možné tieto jedince spojiť. Vlčie svorky majú pevnú sociálnu organizáciu a prísnu hierarchiu. Preto nechceme riskovať že tieto tri staršie samice “by narobili s  mladými poriadok”.

V aktuálnom čísle nášho časopisu Zebra 1/2018 sme uverejnili veľmi zaujímavý článok o vlkoch, kde sa autor Jaromír Slašťan venoval témam ako vlčie zmyslové orgány a ich vnútrodruhové správanie. Časopis Zebra si môžete zakúpiť v našej predajni suvenírov pred vstupom do zoo.