Obrovská radosť! Narodili sa až tri mláďatá antilopy bongo
29. apríla 2024
Úvod » Obrovská radosť! Narodili sa až tri mláďatá antilopy bongo

Mláďatá antilopy bongo. Zdroj: Vladimíra Wurschnerová pre Nzoo Bojnice

Do stáda antilopy bongo pribudli v marci tohto roka tri mláďatá. Ide o zatiaľ najväčší počet mláďat tohto druhu, ktoré sa narodili v našej zoo v jednom období.

Najstaršia samička Daudi (Milovaná) sa narodila 5. marca. V sobotu 9. marca pribudol samček Kamo. Význam jeho mena znamená „Skromný bojovník“. Trojicu nezbedníkov uzatvára Amari, ktorý sa narodil 30. marca a jeho meno znamená „Sila“.

Mláďa antilopy bongo s matkou. Zdroj: Nzoo Bojnice

Matky sa o mláďatá starajú výborne a trojica si pomaly zvyká aj na vonkajšie výbehy. Preto prosíme návštevníkov, aby sa správali ohľaduplne a mláďatá neplašili.

Mláďa antilopy bongo. Zdroj: Nzoo Bojnice

Antilopa bongo patrí podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN) medzi kriticky ohrozené druhy. Predpokladá sa, že počty vo voľnej prírode klesajú. Populáciu ohrozuje najmä lov pre mäso, trofeje a strata prirodzeného prostredia.

Mláďa antilopy bongo. Zdroj: Nzoo Bojnice

Antilopa bongo je pravdepodobne najkrajšia pralesná antilopa. Rohy majú obe pohlavia. Základné sfarbenie je červenohnedé. Typických je 10 až 16 zvislých bielych pásov. Tieto antilopy sa vyznačujú prehnutým chrbtom, ktorý je uspôsobený na podliezanie porastov. Antilopa bongo sa pohybuje pomaly, povahou je to citlivé a plaché zviera. S chovom tejto chúlostivej antilopy sme začali v deväťdesiatych rokoch, prvé mláďa sa narodilo v roku 1999.