Onedlho sa k nám začnú vracať bociany
Úvod » Onedlho sa k nám začnú vracať bociany

Keď sa povie sťahovavý vták, väčšine ako prvá napadne lastovička. No aj bocian biely (Ciconia ciconia) je typickým predstaviteľom sťahovavého vtáka. Z územia Slovenska odlietajú za teplom do Afriky prvé bociany už v auguste, aby sa k nám na prelome marca a apríla vrátili. Podľa pozorovaní jarných príletov bocianov sa prvé jedince vracajú do strednej Európy od polovice marca.

To znamená, že už čoskoro bude možné počuť typický klepot zobákov, ktorý sprevádza ich prílet. Následne si bociany začnú obsadzovať hniezda. Vzhľadom na ročnú dobu, kedy sa bociany vracajú ich niektorí ľudia považujú za symbol príchodu jari.

Počas svojej migrácie preletí bocian niekoľko tisíc kilometrov, v priebehu jedného roka to môže byť aj 30 000. Počas našej zimy sa bociany zdržiavajú v teplých oblastiach Afriky a aj tu môžu ešte migrovať. Po prílete z Európy na zimovisko sa môže stať, že po určitej dobe tu nie je dostatok potravy, a tak nastáva ešte jedna – zimná migrácia v rámci Afriky.

Bocian biely sa vyskytuje vo veľkej časti strednej a východnej Európy, severnej Afrike, Malej Ázii, Rusku a v Číne. Jeho biotopom sú močaristé lúky, či lesy a polia v okolí vodných zdrojov. Živí sa drobnými stavovcami a hmyzom. Bociany biele môžeme často pozorovať na komínoch, či stĺpoch v mestách, v blízkosti človeka.

V Národnej zoo Bojnice môžu návštevníci pozorovať skupinu bocianov bielych vo výbehu nad pavilónom primátov. Jedince, ktoré tu chováme k nám prišli ako zranené z voľnej prírody do rehabilitačnej stanice. Ich stav a poranenia však už nedovoľovali ich návrat do prírody, preto našli svoj nový domov v zoo.

Simona Kubičková

Zdroj: animalspot.net, bociany.sk

Foto: Simona Kubičková