V stredu 10.augusta si na celej Zemi pripomenieme Svetový deň levov. My sme sa na jednu z najkrajších šeliem sveta zamerali v malom predstihu. Utorkovou témou „Náučného leta“ bolo práve zviera, ktoré je podľa mnohých označované za kráľa džungle. Je to ale naozaj tak? Určite nejde o neohrozeného „bojovníka“ a tak je toto slovné spojenie skôr mýtus ako fakt. Levy sú často zahnané do defenzívy slonmi, majú rešpekt pred rohmi byvola a častokrát sa správajú zbabelo, keď na svoju korisť útočia vo svorkách a zozadu. Všetky „rytierske“ vlastnosti pripísal levovi človek. Najmä na základe týchto faktov sme našich návštevníkov vyviedli z omylu. Napriek tomu ale platí, že lev patrí k najkrajším stvoreniam vôbec.
V našom edukačnom stánku, ktorého téma niesla názov „Kráľ džungle,?“ sme si pre návštevníkov pripravili mnoho informácii o levoch. Nazreli sme do života týchto nádherných a návštevnícky obľúbených šeliem a každý kto si našiel cestu do nášho stánku, dozvedel sa množstvo zaujímavých faktov. Venovali sme sa všetkým druhom levov planéty, no pozornosť sme upriamili najmä na levy, ktoré chováme v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Ide o levy berberské, ktoré sú vo voľnej prírode od šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia vyhynuté. Patria preto medzi najvzácnejšie a bez pochýb i najkrajšie levy na svete. V súčasnosti nepresahuje počet levov berberských, chovaných v zajatí osemdesiat jedincov.
Návštevníci sa dozvedeli všetko o pôvode leva berberského a o príčinách jeho vyhubenia. Nezabudli sme ani na naše úspechy v súvislosti s touto šelmou a pochválili sme sa úspešným posilnením populácie leva berberského na základe vlastného odchovu, ale aj vďaka následnej spolupráci s holandskou zoo Dieren park Amersfoort. Práve tam putoval lev Ramzes, ktorý sa v roku 2015 narodil za bránami našej zoo. Išlo o významnú udalosť, pretože Ramzes prišiel na svet v období, kedy Národná zoo Bojnice oslavovala šesťdesiate výročie svojho vzniku. Ramzesovi sa neskôr ako dospelému, v spomínanom Holandsku podarilo splodiť dve mláďatá a pre zoológov v Národnej zoo Bojnice to bol veľký úspech. Príbeh našich levov návštevníkov zaujímal a otázkami nešetrili. Cieľom bolo poukázať práve na snahu posilniť populáciu tohto druhu.
Záujemcovia si mohli v stánku prehliadnuť pozostatky, ako napríklad lebky levov afrických a indických. Porovnať ich mohli tiež s inými veľkými šelmami, napríklad s tigrom sumatrianskym. Pripravenú sme mali i ukážku pobytových znakov, akými sú napríklad trus, srsť, vzorku hrivy a nechýbali ani odtlačky stôp.
Ani tentoraz sme nezabudli na našich najmenších návštevníkov. Tí sa mohli otestovať v kvíze a najviac ich zaujalo obľúbené puzzle, v ktorom mali za úlohu poskladať obrázky rôznych druhov leva. Popri tom sme sa im snažili odpovedať na množstvo otázok, ktoré ich zaujímali a odpoveďami na ne zbohatli o nové informácie.
Aj dnešnú zastávku projektu „Náučné leto 2022“ hodnotíme pozitívne, pretože účel pre ktorý s našimi edukačnými stánkami medzi návštevníkov chodíme, naplnil svoje poslanie. Veľmi nás potešil záujem verejnosti o danú tému. S nadšením preto už teraz pripravujeme ďalšiu tému „Náučného leta,“ ktorou budú slony. O nich sa budeme rozprávať presne na Svetový deň slonov, teda v piatok 12.augusta.