Na našej webovej stránke Vám pravidelne prinášame informácie o činnosti neziskovej organizácie Save-Elephants, s ktorou Národná zoologická záhrada Bojnice dlhodobo spolupracuje. Aj činnosť z ostatného obdobia sme pozorne sledovali a v nastávajúcich riadkoch sa s jej výsledkami chceme podeliť s našimi čitateľmi. Vy, ktorí nás pravidelne sledujete viete, že na čele Save-Elephants stojí bádateľ Arthur Sniegon. Jeho meno sa najčastejšie spája s projektmi, súvisiacimi s ochranou slonov afrických. Okrem tohto poslania je ale jeho prioritnou ambíciou rozširovať svoju pôsobnosť o dobročinné projekty, ktoré majú pozitívny vplyv na ochranu prírody, či na zvieratá žijúce v nej. Preto sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme, ako sa Arthurovej organizácii v ostatnom období darilo.
Pozreli sme sa na úspechy v rámci Atrhurových aktivít, začíname v Kamerune
Nezisková organizácia nasmerovala svoje terénne aktivity do Kamerunu, Konga a Čadu. V uplynulom štvrťroku rozpracoval Arthur v Kamerune so svojim tímom pátranie po priekupníkoch s časťami tiel ľudoopov a pomohol tým partnerskej organizácii LAGA, docieliť zatknutie muža, ktorý sa týmto nehumánnym aktivitám venoval. Zatknutý bol práve v okamihu, keď na predaj ponúkal tieto zakázané suveníry. Jednalo sa o dve gorilie a jednu šimpanziu lebku. Muž bol následne odsúdený na odňatie slobody a bol mu i vyrubený mastný finančný trest.
Aktivity v Kongu odhalili ilegálnu činnosť
V jarnom období sa v južnej časti Konga podarilo pripraviť dve misie a aj na nich sa Arthur zúčastnil. V prvej misii, ktorá bola na programe v apríli, mu spoločnosť robila česká herečka Veronika Čermák Macková. Išlo o jej druhú misiu, naposledy sa na podobnú cestu vybrala pred štyrmi rokmi. Hlavným cieľom tohtoročnej výpravy bolo preskúmanie zeme, kde sa organizácia Save-Elephants najviac angažuje. Súčasťou tejto misie bola kontrola a výmena fotopascí, na periférii rezervácie Tsoulou. Spomínané fotopasce priniesli nové poznatky o tamojšej faune. Zachytených bolo množstvo byvolov, lesoňov, prasiat štetkatých a primátov, ale i minimálne päť samcov slona pralesného. Arthurovi sa spolu so svojou skupinou podarilo spätne vypátrať nedávny incident, pri ktorom pol pytliakmi ulovený hroch, ktorého ilegálni lovci upytliačili výlučne na mäso. Stalo sa tak na brehu rieky Niary. Od pytliaka, ktorého sa podarilo zadržať zistili aj ďalšie dôležité informácie a súvislosti, týkajúce sa ďalšej cesty ukoristeného mäsa. Zistilo sa, že na distribúcii sa podieľa celá rada vysoko postavených ľudí. Arthur a jeho spolupracovníci preto zhromaždili všetky zistené informácie a odovzdali ich partnerskej organizácii v Kongu.
V oblasti rezervácie Tsoulou vznikol nový projekt
V oblasti rezervácie Tsoulou pri takzvanej Modrej rieke, nezisková organizácia Save_Elephants zahájila pilotný projekt na redukciu rozširujúcich sa porastov inváznej tokozelky namutej, inak nazývanej aj ako vodný hyacint. Táto vzplývavá rastlina pôvodom z južnej Ameriky sa nebezpečne množí na hladine priezračného vodného toku a má potenciál ohroziť podvodnú vegetáciu a život pod hladinou. Organizácia Save-Elephants ponúkla domorodým rybárom možnosť privyrobiť si, a to mechanickým vyťahovaním rastlín na breh.
V Čade pokračoval prieskum menej známych druhov živočíchov
V južnom Čade pokračovali domáce partnerské organizácie s prieskumom odľahlých lokalít a dotazníkovým zisťovaním prítomnosti menej známych druhov živočíchov. Toto pátranie smeruje najmä k šupinavcom, hrabáčom, antilopám Derbyho a leopardom. Naďalej prebieha aj podpora miestnych komunít ľudí v okolí rieky Logone, kde vlani Save-Elephants pomohla s elektrickým olotením 61 hektárov poľnohospodárskej pôvody, proti prieniku hrochov. V blízkej budúcnosti sa plánuje nielenže v tomto projekte pokračovať, ale i doladiť nedostatky na pilotnom zámere a zároveň vytvoriť ďalšie tri bariéry u iných poľnohospodárskych komunít v širšom okolí.