Posledný júlový pondelok je za bránami Národnej zoologickej záhrady Bojnice venovaný kazuárovi veľkoprilbému
Úvod » Posledný júlový pondelok je za bránami Národnej zoologickej záhrady Bojnice venovaný kazuárovi veľkoprilbému

V bojnickej zoo môžete tohto najnebezpečnejšieho vtáka na svete navštíviť v expozícii, nachádzajúcej sa na ľavej strane pred klenbou vivária, respektíve naproti výbehu medveďa hnedého. 

Kazuár je nelietavý vták, ktorý obýva husté tropické dažďové lesy na Novej Guinei a na severe Austrálie. Typická je najmä jeho kostená prilbica (odtiaľ aj názov veľkoprilbý) a pestrofarebná koža na hlave, krku a kožných záhyboch na krku. Presná funkcia jeho „prilby“ nie je dosiaľ známa. Podľa vedcov môže ísť o znak dominancie či veku, pretože práve s vekom rastie. Sú zaznamená i domnienky, že táto “prilba” pomáha počuť nízke vibračné zvuky vydávané inými kazuármi, alebo že ide o ochranu hlavy, keď sa kazuár prediera hustým porastom.

Kazuár môže byť vysoký až 170 cm, a vážiť až do 65 kg. Má zavalitú postavu a silné nohy, na ktorých majú veľmi ostrý pazúr. Ich kopnutie môže byť preto pre človeka smrteľne nebezpečné.

Napriek strašidelnej povesti, ide o pomerne plachého vtáka. Žije skryto a samotársky, výnimkou je obdobie hniezdenia. Jeho teritórium môže byť veľké až 5 km². Pred párením vydáva samec hlboké dunivé zvuky, ktorými láka samicu. Kazuár si pochutná predovšetkým na ovocných plodoch, jedálniček si spestrí hmyzom, drobnými stavovcami či zdochlinami.

Kazuára veľkoprilbého v našej zoo chováme od roku 1999. Samec, ktorého tu máme je historicky prvým úspešne odchovaným mláďaťom kazuára v českých a slovenských zoo, a pochádza zo zoo Praha. Samica k nám prišla ku koncu roka 2017 belgickej zoo Planckendael.

V prírode kazuárov ohrozuje hlavne ničenie životného prostredia a lov domácim obyvateľstvom, preto kazuár patrí podľa IUCN do kategórie zraniteľných druhov.

V rámci náučného leta sa na kazuára veľkoprilbého pozrieme bližšie. S jednodňovým oneskorením zavítame opäť medzi našich návštevníkov a v infostánku im prinesieme zaujímavé informácie o tomto vtákovi.

 

Publikované: 25.07.2022