Považovali ju za vyhynutú – vedcom sa podaril úžasný objav korytnačky
Úvod » Považovali ju za vyhynutú – vedcom sa podaril úžasný objav korytnačky

Správy o tom, že na svete stále ubúdajú živočíšne prichádzajú pravidelne. Popri týchto nie veselých informáciách sa však objavila aj jedna pozitívna. Vedci nedávno objavili na Galapágoch druh korytnačky, ktorý považovali za dávno vyhynutý.

Na ostrove Fernandina našiel tím odborníkov samicu korytnačky Chelonoidis phantasticus, ktorá nemá slovenské meno. Naposledy tento druh našli pred viac ako sto rokmi, a preto sa verilo, že už je vyhynutý. Korytnačka je zdravá, našli ju mierne podvyživenú a dehydrovanú, po prevoze do rezervácie na susednom ostrove sa plne zotavila. Jej stav zodpovedal pravdepodobne tomu, že žila na izolovanom úseku ostrova a skrze kamene sa nemohla presunúť. Podľa odhadov má korytnačka 100 rokov.

Vedci pokračujú v prehľadávaní ostrova a dúfajú, že nájdu viac jedincov tohto druhu korytnačky. Je aj možnosť, že sa nájdená samica v minulosti rozmnožila a jej potomkovia prežívajú na ostrove.

Rôzne druhy korytnačiek môžete vidieť aj v Národnej zoo Bojnice. Milovníci plazov si prídu na svoje najmä v našom Viváriu, kde môžu vidieť viacero druhov suchozemských, ale aj vodných korytnačiek. K tým najzaujímavejším patrí korytnačka lúčová, ktorá je endemitom (vyskytuje len na špecifickom území a nikde inde, pozn. autora) ostrovu Madagaskar. Patrí medzi vzácne druhy, sú ohrozené lovom pre mäso, no najmä ťažbou v ich biotope a tým pádom stratou svojho prirodzeného prostredia.

Simona Kubičková

Zdroj a foto: www.galapagos.org, GTRI

[image_options image_id=”14456″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
Korytnačka lúčová v budove Vivária v bojnickej zoo. Foto: archív Národnej zoo Bojnice[/image_options]