Zdravotný stav našich slonov afrických pravidelne kontrolujú ošetrovatelia ako i veterinárny lekár, ktorý k nám prichádza pravidelne raz za mesiac. Práve veterinárne úkony, ako aj úkony spojené s ošetrovaním, sú jedným z dôvodov, prečo sa so slonmi trénuje.
V zime sa okrem iného kontroluje aj stav chodidiel. „V tomto období veľmi trpia končatiny, hlavne nášľapové plochy na chodidlách. Ich kvalita je znížená, sú mäkké. Potrebujeme docieliť, aby chodidlová plocha stvrdla,“ uviedol zmluvný veterinárny lekár Národnej zoologickej záhrady Bojnice Michal Belák. Pri tejto príležitosti boli slonom odobraté aj vzorky. „Vzorky sme brali preto, aby sme zistili, či tam náhodou nie sú nejaké baktérie,“ dodal.
Okrem vzoriek z chodidiel, bola slonom odobratá aj krv. „Každý mesiac odoberáme našim slonom krv, aby sa pravidelne monitorovali ich krvné parametre, či tam nedošlo k nejak zmene, alebo či nie sú slony choré,“ uzavrel veterinár.
V minulosti prichádzali ošetrovatelia so slonmi do tzv. priameho kontaktu. V súčasnosti ide o nepriamy kontakt. Tréning aj manipulácia sa koná prostredníctvom pozitívnej motivácie (odmien) a kontaktnej steny. Dbáme tak na bezpečnosť zvierat i ošetrovateľov.