Tamarín červenobruchý

Tamarín červenobruchý

Tamarín červenobruchý patrí medzi juhoamerické pazúrikaté opice a je jedným zo 17 druhov tamarínov rodu Saguinus. Vyskytuje sa v amazonskej časti Brazílie, v úzkom pruhu medzi riekami Madeira a Purús a južne od rieky Solimoes v štátoch Amazonas a Acre. Typickým znakom druhu sú bielo obrúbené pery a biely nos, červenohnedé brucho a spodná strana nôh, čiernohnedý až sivohnedý chrbát. Na svojom areáli výskytu vytvára dva oddelené poddruhy – S.l.labiatus a S.l.thomasi. Prvý poddruh má červenkastú hruď až pod krk a biely trojuholníkový pás srsti na temene má výraznejší. Tento tamarín obýva dažďové lesy v skupinách od 2 do 13 jedincov. V skupine žije jedna rozmnožujúca sa samica, niekoľko dospelých samcov a ich potomkovia. Jedna rodinka môže žiť na 35 ha lesa.

Tamaríny červenobruché sa živia predovšetkým ovocím, hmyzom, kvetmi, rastlinnými šťavami a nektárom kvetov, príležitostne si pochutia na vajciach alebo mláďatách vtákov. Gravidita trvá asi 145 dní, samica porodí obyčajne dvojčatá, vzácne trojčatá. V rodinke môže žiť niekoľko generácií spolu. Vo voľnej prírode sa často združujú s tamarínmi sedlovými (Saguinus fuscicollis), s ktorými spoločne podnikajú výpravy po pralese za potravou. Podobne ako u iných tamarínov aj u tohto druhu sa na výchove mláďat podieľa samec. Dožíva sa asi 10 rokov, pohlavne dospieva vo veku 20 mesiacov. Nepatrí medzi bezprostredne ohrozené druhy. V európskych zoo sa preň vedie plemenná kniha ESB v Zoo Magdeburg v Nemecku. Naša zoo chová tento druh na Slovensku ako jediná od roku 2005. Samec pochádza z českej Zoo Ústí nad Labem a samica je zo Zoo Budapešť.

Sova snežná

Sova snežná

Sova snežná, starším menom belaňa tundrová, pochádza z ďalekých arktických oblastí na severe Európy, Ázie a Severnej Ameriky, kde obýva pobrežné tundry a rašeliniská. Občas sa objavuje aj v strednej Európe. Spomedzi všetkých druhov sov má najsevernejší areál výskytu. Pri dĺžke tela 52-65 cm patrí k najväčším sovám. Vyznačuje sa nápadným bielym sfarbením a zlatožltými očami. Samec je na rozdiel od samice menší a takmer celý biely s nevýraznou kresbou tmavohnedých pásikov, samica má tmavšiu kresbu.

Väčšinou cez deň a za súmraku loví lumíky, zajace, králiky, a niekedy aj snehule a menšie vodné vtáky. Pri hľadaní potravy lieta nízko nad zemou. Pred začiatkom zimného obdobia sa sťahuje do južnejších oblastí. Na rozdiel od väčšiny iných druhov sov hniezdi na zemi. Hniezdo je vytvorené z malej priehlbinky v zemi. V období od mája do júla samica znáša v závislosti od množstva dostupnej potravy 3 až 11 vajec. Inkubácia trvá 32-33 dní. V chove zoologických záhrad sa môže dožiť 20-30 rokov. Sovy snežné sú chované v našej zoo už od 60. rokov 20. storočia. V 90. rokoch sa tu úspešne rozmnožovali a odchovalo sa 10 mláďat.