Pytón zelený

Pytón zelený

Tento atraktívne sfarbený druh pytóna sa vyskytuje na ostrove Papua Nová Guinea, Šalamúnových ostrovoch, v súostroví Aru a na austrálskom polostrove Cape York. Známy je aj pod starším vedeckým názvom Chondropython viridis. V dospelosti dorastá do dĺžky 150-180 cm a vyznačuje sa nápadne svetlo zeleným sfarbením tela s radom drobných, pozdĺžne razených bielych alebo žltkastých, niekedy dokonca až modrých škvŕn na chrbte. Spodnú časť tela má vždy svetlú. Na niektorých ostrovoch sa vyskytujú aj úplne modro sfarbené formy. Mláďatá bývajú sfarbené do jasnožlta alebo vzácnejšie do žltočervena.Jeho prirodzeným prostredím sú husté dažďové pralesy a tropické lesy, kde loví predovšetkým malé vtáky, vačkovce, plazy a obojživelníky.

Je to jeden z mála druhov pytónov, ktorý dokáže vábiť svoju korisť. Ako vnadidlo pri tom používa tenký koniec chvosta, ktorý je obyčajne nápadne modro sfarbený. Väčšinu času trávi v korunách stromov, na zem zlieza výnimočne a aktívny je prevažne za súmraku a v noci. Obdobie rozmnožovania nie je z prírody presne známe. Samica znáša asi po 100 dňoch od párenia niekedy až 25 vajec, ktoré zahrieva vlastným telom 2 – 3 mesiace. Mláďatá sú po vyliahnutí dlhé asi 28 – 35 cm. Pohlavne dospievajú v 2,5 až 3 rokoch. Tento druh si možno veľmi ľahko pomýliť s podobne sfarbeným juhoamerickým psohlavcom zeleným (Corallus caninus), ktorý sa však odlišuje inou stavbou tela a je vajcoživorodý. Pytón zelený je veľmi obľúbený v zoologických záhradách, pri vhodných podmienkach sa dožíva okolo 20 rokov. V našej zoo bol prvýkrát chovaný už v 60. rokoch, novodobý chov sme začali v roku 2010. Prvý historický odchov dvoch mláďat sme dosiahli v roku 2012.

Anakonda veľká

Anakonda veľká

Anakonda veľká niekedy nazývaná aj tmavá je najmohutnejším hadom na svete a zároveň druhým najdlhším. Výnimočne môže dorásť do dĺžky až 8-9 m a hmotnosti aj 200 kg. Vyskytuje sa na severe Južnej Ameriky, kde žije v tropickch dažďových pralesoch v blízkosti vodných tokov veľkých riek. Väčšinu života strávi čiastočne ponorená v plytkej vode, pričom uprednostňuje miesta s bujnou vodnou vegetáciou, kde môže nepozorovane striehnúť na korisť. Jej korisťou sú stredne veľké cicavce, korytnačky, ryby a dokonca aj kajmany. Človeku sa vyhýba, ale v ohrození môže byť veľmi nebezpečná a spôsobiť aj smrteľný úraz. V zajatí sa pre svoju veľkosť a agresivitu nechová často. Dožíva sa veku 25 až 30 rokov. V roku 2010 sa pracovníkom vivária podarilo odchovať 15 mláďat tohto druhu, v predchádzajúcich rokoch 12 mláďat (r. 2007) a 9 mláďat (r. 2005).

Momentálne tento druh nechováme.