Zobákorožec vrásčitý

Zobákorožec vrásčitý

Tento mimoriadne vzácny druh je v európskych zoo zaradený do záchranného programu EEP. V prírode obýva pralesy juhovýchodnej Ázie, a to v Thajsku, na Malajskom polostrove a ostrovoch Sumatra a Borneo. Patrí medzi stredne veľké druhy s dĺžkou asi 70 cm. Je jedným z najkrajšie sfarbených zobákorožcov. Jeho obľúbenou potravou je ovocie, najmä rôzne bobule. V celej Európe je zobákorožec vrásčitý chovaný iba asi v 20 zoologických záhradách. Na Slovensku ho uvidíte jedine u nás.

Zobákorožec čiernobiely

Zobákorožec čiernobiely

Zobákorožec čiernobiely reprezentuje afrotropickú, resp. etiópsku zoogeografickú oblasť. V dvoch poddruhoch obýva dažďové lesy západnej a strednej Afriky. Je to stredne veľký druh zobákorožca s dĺžkou tela okolo 70 cm. Telo má celé čierne s výnimkou nôh, spodnej časti brucha, okrajov krídel a oblasti kostrče. Perie za hlavou má akoby našuchorené s končekmi sivej farby. Okolie očí je červenkavé. Samce majú zobáky s mohutnejším rohovinovým výrastkom, objemovo väčším ako je celý zobák. Koreň a vrchná časť výrastku je u samcov belavej farby, u samíc je celý výrastok prevažne čierny. Žije na okrajoch dažďového lesa. Sú plodožravé, zvlášť obľubujú rôzne figy, pochutia si aj na živočíšnej potrave, vykrádajú hniezda vtákov a za letu zabijú aj netopiere a dokonca drobné primáty – komby. Niekedy lovia v skupinách. Zvláštnou črtou ich správania je, že sa často združujú s rôznymi opicami a vevericami.

Rozmnožujú sa podobne ako iné druhy zobákorožcov. Vo svojej domovine nie je zatiaľ ohrozený. V európskych zoologických záhradách bol ešte koncom 80. rokov pomerne častý, dnes sa žiaľ s odstupom času postupne stráca zo všetkých významných chovov. Do londýnskej zoo bol dovezený už v roku 1870 a s rôzne dlhými prestávkami ho tam chovajú dodnes. Prvý úspešný odchov mláďat dosiahli v anglickom vtáčom parku Holt Pound v roku 1972, neskôr v roku 1977 sa úspešne rozmnožil aj v berlínskej zoo. ZOO Bojnice chová tento vizuálne i akusticky zaujímavý druh od roku 1978.

Iné meno: zobákorožec sivolíci