Prvé mláďa kengury červenej
Úvod » Prvé mláďa kengury červenej

Po prvýkrát sa v našej zoo narodila kengura červená (Macropus rufus). Tento veľmi známy druh vačkovca drží v ríši zvierat tri zaujímavé prvensta. Je najväčšou zo všetkých kengúr, zároveň najväčším druhom vačkovca na svete, a najväčším suchozemským cicavcom austrálskeho kontinentu. V prírode je dodnes veľmi bežná, a obýva vo veľkých skupinách najmä suché trávnaté oblasti vo veľkej časti Austrálie.

„V našej zoo sme začali chovať kengury červené v roku 2011, kedy bol získaný mladý pár z bratislavskej zoo. Odvtedy v chove prakticky nenastali žiadne zmeny. Pár spolu dobre neharmonizoval, a ich prvé párenie sme zaznamenali až v roku 2016. Ani to však neprinieslo mláďatá. Preto sme sa rozhodli získať viac samíc, čo sa dlhodobo ukazovalo ako dosť nemožné. Kengura červená je totiž v zoologických záhradách veľmi vyhľadávaným druhom, a aj keď ich v súčasnosti v európskych zoo žije okolo 400 jedincov, získavajú sa stále ťažko. Novú samicu nám napokon darovali kolegovia z nemeckej zoo Kronberg, ktorá do zoo prišla na konci minulého leta. Bohužiaľ tento rok v marci sme prišli o samca, ktorý následkom akútneho zápalu pľúc uhynul. Mladá samica z Kronbergu však na naše prekvapenie začala vykazovať známky gravidity, čomu nasvedčovalo aj jej správanie. Mláďa sa pravdepodobne narodilo v posledný marcový týždeň, a jeho prítomnosť dlho prezrádzali iba pohyby vo vaku samice. Koncom mája začalo opatrne vykukovať. V poslednom čase sa ukazuje častejšie, najmä v skorých ranných hodinách a večer. Chovatelia už spozorovali ako opustilo vak matky, a pohybovalo sa samé.“ uviedol zoológ Michal Sloviak.

Rozmnožovanie kengúr je zvláštne tým, že samice majú schopnosť oddialiť narodenie ďalšieho mláďaťa, kým vak neopustí súčasné mláďa (ide o tzv. embryonálnu diapauzu). Nevyvinuté mláďa (embryo) prichádza na svet už po 33 dňoch. Je slepé, bez srsti a veľké len niekoľko centimetrov. Ihneď putuje do matkinho vaku, kde sa pevne prisaje k bradavke a začne sať mlieko. Po 190 dňoch je už dosť veľké aby mohlo vyraziť na prieskum okolia. Približne na 235 deň prestane chodiť do vaku. Do 12 mesiacov sa ešte napije mlieka od matky.