Prvé prírastky v roku 2019 sú kozliatka
Úvod » Prvé prírastky v roku 2019 sú kozliatka

[image_options image_id=”14205″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
[/image_options]

[image_options image_id=”14203″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
[/image_options]

Aj v zimnom období prichádzajú na svet mláďatá, prvými tohtoročnými sú štyri mláďatá kozy domácej kamerunskej.

Nielen počas letných mesiacov, ale aj v zime je v Národnej zoologickej záhrade Bojnice k videniu dostatok zvierat. Návštevníkov teší pravdepodobne vždy najviac pohľad na mláďatá, ktoré si spájajú hlavne s jarným obdobím. No aj počas januára prišli na svet prvé tohtoročné mláďatá v našej zoo. Sú to kozy domáce kamerunské, sú štyri, a všetky sa narodili 2. januára 2019. Zaujímavosťou je, že tento druh kôz je zároveň
aj posledným minuloročným prírastkom – posledné mláďa sa narodilo na Silvester 2018.

Toto známe plemeno má pôvod na západnom pobreží Afriky, hlavne v Kamerune. Je rozšírené po celom svete. Tieto kozy sa dožívajú do 15 rokov, vážia približne 25 až 30 kilogramov a živia sa rastlinnou potravou.

Všímaví návštevníci si môžu všimnúť ešte jeden prírastok. V expozícii venovanej Austrálii je vo vaku samice kengury tmavochvostej vidno mláďa. Ošetrovatelia ho spozorovali vykúkať na svet koncom decembra minulého roku. Preto pri troche šťastia ho môžu vidieť aj naši návštevníci, pretože naše kengury, hoci pochádzajú z Austrálie, chodia do svojho vonkajšieho výbehu aj v zimných mesiacoch.

Kengura tmavochvostá patrí medzi veľké druhy s hmotnosťou 28-54 kg. Od väčšiny ostatných druhov kengúr ju možno ľahko odlíšiť podľa ochlpeného nosa. Typickým znakom je tiež čierna špička chvosta. Kengury tmavochvosté žijú vo veľkých skupinách prevažne v otvorených trávnatých a krovinatých oblastiach.