V prvý augustový piatok sme sa vybrali po stopách „obláčika!“
Úvod » V prvý augustový piatok sme sa vybrali po stopách „obláčika!“

Prvý augustový štvrtok sa za bránami Národnej zoo Bojnice niesol v slávnostnej atmosfére. Oslávili sme totiž Svetový deň leoparda obláčkového. S jednodňovým oneskorením sme si sviatok najmenšieho zástupcu medzi veľkými šelmami pripomenuli v edukačnom stánku, s ktorým chodíme medzi svojich fanúšikov v rámci projektu „Náučné leto,“ dva razy do týždňa. Aj tentoraz ste nás mohli nájsť oproti bažantnici, respektíve na trase do nového pavilónu slonov.

Tak ako vždy sme sa v tradičnom stánku snažili spojiť edukáciu so zábavou. Pre našich návštevníkov sme pripravili množstvo edukačného materiálu, ku ktorému si priamo na mieste vypočuli odborný výklad. Vystavením rôznych exponátov sme prilákali aj ľudí, ktorí nie sú zrovna fanúšikmi mačkovitých šeliem. Sme radi, že aj ich naša téma zaujala a na základe spätnej väzby sme sa dozvedeli, že na ňu po návšteve nášho infostánku zmenili názor. A práve prebudenie záujmu ku akejkoľvek téme u širšej verejnosti je jedným z našich cieľov.

Z pohľadu návštevníkov bola najatraktívnejšia ukážka lebiek rôznych druhov šeliem. Mohli tu vidieť lebku, leoparda perzského, tigra sumatrianskeho, leva afrického a leoparda škvrnitého. Okoloidúci tak mali možnosť nie len tipovať, ktorej šelme lebka patrí, ale mohli si ju porovnať s lebkou leoparda obláčkového. A verte, že len málokto správne tieto pozostatky rozoznal. Aj táto úloha vzbudila veľký záujem a návštevníci odchádzali z nášho stanovišťa bohatší o nové informácie.

Návštevníkom sme predstavili i nášho „obláčika“ Rayena“ a povedali sme im mnoho vecí o živote tejto šelmy vo voľnej prírode. Dozvedeli sa, že leopard obláčkový je najmenším zástupcom veľkých mačkovitých šeliem, že meno dostal podľa prekrásnej kresby na svojej srsti a že ju vytvárajú nepravidelné tmavé škvrny s čiernym ohraničením v tvare obláčikov. Aj na základe týchto informácii môže laik rozoznať túto nádhernú šelmu od ostatných druhov.

Pre deti sme opäť pripravili aktivitu, ktorou bol v tomto prípade hlavolam. Ich úlohou bolo, správne poskladať obrázok leoparda obláčkového z niekoľkých malých častí. Táto hra deti zaujala a pripomínala im skladanie obľúbeného puzzle. Edukačno-zábavný program tak hodnotíme veľmi pozitívne a veríme, že naše aktivity majú medzi verejnosťou nie len úspech, ale v prvom rade zmysel.

Aj piatková zastávka náučného leta splnila svoje poslanie a my sa tešíme na ďalšie stretnutia s našimi návštevníkmi. Už v utorok, 9.augusta sa budeme venovať kráľovi džungle, ktorý v budúcom týždni oslávi svoj deň.

Príďte nás navštíviť a nezabudnete sa pristaviť i v našom edukačnom stánku!

Tešíme sa na Vás!

 

 

Publikované: 05.08.2022