Seriál Safari a mýty o našej zoo
Úvod » Seriál Safari a mýty o našej zoo

Seriál „Safari“ z roku 1986 má dodnes na svedomí mnohé mýty o našej zoo. Dnešná generácia ho už najskôr neocení, no my čo sme ho sledovali, pociťujeme nostalgiu. Bola tam skvelá pesnička naspievaná Petrom Lipom, napínavý dej a hlavne veľa zvierat. „Safari! Safari! Safari! Levy a dupot kopýt. Safari! Viem, že sa vydarí. Safari! Tigre a stáda opíc. Safari! A slnko do tvári. Tráva je po pás, vedie nás stopár. Tu si smieš zakričať. Príroda velí, musíš byť smelý, čaká nás Afrika. Safari! Safari! Už dobrodružstvo tuším. Safari! Chlapci aj dievčatá. Safari! To dušu krásne vzruší. Safari! Deťom a mláďatám. Páľava budí, zvieratá, ľudí, na lov bez zbraní. Príroda velí, musíš byť smelý. Poďme ju obrániť. Safari! Safari!…“

Autori filmu natáčali u nás hlavne scény s ľuďmi, napr. na riaditeľovom balkóne alebo pri okrúhlej voliére.Drvivá väčšina záberov zo zoo bola natočená v iných zoo, v Dvůr Králové a v Lešnej. Prestrihy na nosorožce, žirafy a ďalšie dvorské zvieratá spôsobili, že ľudia nás dodnes presviedčajú, že kedysi v bojnickej zoo tieto zvieratá boli. Nedávno dokonca jedna pani odmietala naše vysvetlenia o bojnických žirafách a nosorožcov a skalopevne nás presviedčala o tom, že si na to stopercentne pamätá a že môže uviesť kde presne ich výbehy stáli. Podľa nej to bolo tam, kde sú dnes bociany, žeriavy a labute čierne.

Dal som si prácu a pozrel som si všetky diely, zo zvierat našej zoo sa v seriáli nemihlo skoro žiadne, tuším jedinou výnimkou boli kozy kamerunské v dnešnom vyhliadkovom výbehu, vtedy za škaredým oborovým plotom. Našťastie, to bol iba prestrihový záber. No o čomsi to určite svedčí.