Snothy sa hlási z Afriky
Úvod » Snothy sa hlási z Afriky

Začiatkom mája sme Vám priniesli video-reportáž o vypustení zrehabilitovanej trojice bocianov do voľnej prírody. Určite si ešte spomínate na známe mená Rufaro, Salim a Snoty. Bociany, ktoré strávili takmer rok v rehabilitačnej stanici bojnickej zoo sa opäť dostali na šíre nebo po vyliečení z veľmi vážnych zranení. Všetkým trom boli tesne pred vypustením nainštalované telemetrické zariadenia, ktoré slúžia na monitorovanie ich pohybu a následnú adaptáciu vo voľnej prírode. „Počas migrácie striehne na bociany viacero nebezpečenstiev. Okrem prirodzených hrozieb, ako sú dravce, choroby či výkyvy počasia, sú to najmä ľudské aktivity, ako napríklad odstrel a odchyt za účelom ich konzumácie, otravy, či elektrické vedenia. Na nich sa ročne zabije veľké množstvo rôznych druhov vtákov. Veríme však, že naše bociany sa týmto nástrahám vyhnú a prežijú svoju prvú púť na africké pláne. Prajeme im veľa šťastia,“ vyhlásil ešte v máji tesne po vypustení hlavný zoológ Národnej zoo Bojnice, Ing. Branislav Tám.

Telemetria priniesla lichotivé zistenia

Cesta na africký kontinent je pre vtáctvo doslova tŕnistá. Iba v ojedinelých prípadoch sa stretávame s tým, že bocian ktorý vzlietne na Slovensku, nájde cestu do zimovísk v Afrike. Z rehabilitačnej stanice v Národnej zoologickej záhrade Bojnice bolo doposiaľ vypustených šesť bocianov, no iba v jedinom prípade sme zaznamenali takýto zásadný presun do zimoviska nachádzajúcom sa na africkej pláni. Ide práve o jedného z vyššie spomínanej trojice, ktorý nesie meno Snoty a ktorý sa po návrate do prírody rozlietal natoľko, že v súčasnosti ho môžeme telemetricky pozorovať v oblastiach Severnej Afriky. „Nie je vylúčené, že bocian sa bude posúvať ešte ďalej, smerom na juh. V súčasnosti sa nachádza v Severnej Afrike a jeho púť sa zrejme ešte neskončila. Ide o ojedinelý prípad, pretože väčšina týchto vtákov býva obeťou rôznych vplyvov. Zaznamenali sme prípady, kedy skončili pod kolesami automobilu, alebo uhynuli v Turecku, na Sicílii či na stožiaroch vysokého napätia. Dáta o ktoré sa prostredníctvom telemetrie opierame sú exaktné a preto vieme s istotou konštatovať, kde sa púť našich bocianov končí,“ vysvetlil Branislav Tám.

 

Snotymu budeme držať palce, aby si pobyt na afrických pláňach užil a aby preletel ešte ďalší kus Zeme. O jeho počínaní si Vás budeme informovať.

 

Video z vypúšťania bocianov môžete vidieť TU