Spestriť život zvieratám môžu rôzne pachy alebo ukrytá potrava
Úvod » Spestriť život zvieratám môžu rôzne pachy alebo ukrytá potrava

Keď moderná zoologická záhrada chová zvieratá, snaží sa im v rámci svojich možností čo najviac spríjemniť ich život. Najčastejšie sa k tomu používa takzvaný enrichment. Toto slovo pochádzajúce z angličtiny, a znamená obohacovanie.

Asi najznámejším a najčastejšie využívaným enrichmentom v zoologických záhradách je výroba rôznych hračiek. Tie sa líšia najmä podľa toho, pre koho sú určené a prihliada sa aj na prirodzené správanie zvierat. Pokiaľ ide napríklad o primáty, tak je možné pripraviť naozaj rôznorodé spektrum hračiek. Podľa inteligencie druhu, ale aj samotných jedincov, môže byť hračka zostrojená tak, aby zviera muselo aktívne niečo urobiť, aby sa dostalo k niečomu čo chce – najčastejšie k obľúbenej  potrave.

Pri šelmách sa najčastejšie využíva potrava, ktorá býva ukrytá v krabiciach, v atrapách zvierat vyrobených zo sena či slamy, alebo sa môže mäso zavesiť do výšky. Miesto sa vyberá tak, aby nebolo úplne nedostupné, ale zviera musí vyvinúť viac námahy, aby sa k vytúženému kusu potravy dostalo.

Enrichmentom môže byť aj netradičný pach – ktorý sa umiestni do výbehu, napríklad sa voňavkou nastrieka kameň či kmeň, alebo stačí rozotrieť na niektoré miesto cesnak. Veľké mačkovité šelmy v bojnickej zoo obľubujú vrecia naplnené ťavou srsťou (na tieto účely používame srsť, ktorú naše ťavy zhodia po zime, kedy sa zbavujú hustého osrstenia a prejdú na letný „šat“). Vôňa, ktorá z týchto vriec vychádza ich fascinuje, vrece nosia po výbehu a rôzne sa s ním hrajú.

Na enrichment využívame aj prírodné materiály, alebo tvoríme podľa sezóny. Na jeseň dostávajú zvieratá veľké tekvice, v zime im vo výbehu postavíme snehuliakov, v ktorých schováme jedlo a podobne. Pokiaľ teda pri vašej návšteve uvidíte vo výbehu niečo netradičné – zvláštne vrece, krabice u orangutanov špeciálny kŕmny automat, kde si jedlo vyberajú pomocou paličky, tak sa práve pozeráte na jeden zo spôsobov ako spestriť našim zvieratám deň v zoo.

Simona Kubičková

Foto: archív zoo

[image_options image_id=”14939″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
[/image_options]

[image_options image_id=”14933″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
[/image_options]

[image_options image_id=”14935″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
[/image_options]