Zvieratá v našej zoologickej záhrade si svoj denný režim určujú prakticky samé. Samozrejme, že ich rytmus je ovplyvnený ošetrovateľmi – kedy im donesú potravu, alebo kedy ich potrebujú „prevrieť“ do vonkajšieho výbehu / vnútornej ubikácie, aby im mohli vyčistiť ich príbytok, či pripraviť prvky enrichmentu. No to, kedy zvieratá budú oddychovať, alebo sa hrať je na vlastnej vôli.
Toto niektorí návštevníci nevedia pochopiť a požadujú od zvierat, aby boli aktívne v čase ich návštevy. Treba si však uvedomiť, že zvieratá v našej zoo sa neriadia podľa otváracej doby, a preto treba mať pochopenie, že niektoré druhy sú aktívne hneď ráno, iné uvidíte poobede a tak ďalej.
Najčastejšie sa návštevníci „sťažujú“ pri našom leopardovi obláčkovom, ktorý deň trávi väčšinou spánkom. Avšak niekedy sa rozhodne ukázať v svojej plnej kráse aj počas dňa. Túto tajomnú a nádhernú mačkovitú šelmu sme sa vám rozhodli predstaviť bližšie.
Leopard obláčkový dostal svoje meno podľa kresby na svojej srsti, ktorú tvoria tmavé škvrny v tvare obláčikov. Zaujímavý je tým, že je najmenším zástupcom veľkých mačkovitých šeliem. Avšak nielen tým. Mnohých možno prekvapí, že nedokáže revať (ako napríklad lev). Ďalším jeho „naj“ je dĺžka jeho očných zubov v pomere k veľkosti lebky – vyrovná sa vyhynutým šabľozubým šelmám.
Telo má perfektne prispôsobené na život v tropických dažďových lesoch v Ázii (Nepál, severovýchodná India, južná Čína a Indočína). Má pomerne krátke končatiny a dlhý chvost. Je fantastický lezec, k čomu mu pomáhajú aj flexibilné kĺby na nohách. Potravou sú mu rôzne cicavce – makaky, hulmany, dikobrazy, divé prasatá a jelene.
Patrí medzi zraniteľné druhy a je veľmi vzácny. Býva lovený pre svoju nádhernú kožušinu a ohrozuje ho odlesňovanie a ničenie jeho biotopu.
Drobná rada na záver – ak by ste chceli vidieť nášho leoparda obláčkového v plnej kráse, tak si na jeseň nenechajte ujsť večerné komentované prehliadky, na ktorých býva zvedavý na návštevníkov, ktorí prišli do zoo po zotmení.
Simona Kubičková
Foto: Michal Sloviak