Svetový deň orangutanov a deň bez palmového oleja
Úvod » Svetový deň orangutanov a deň bez palmového oleja

 

V posledný augustový štvrtok sme za bránami Národnej zoologickej záhrady oslávili Svetový deň orangutanov a Deň bez palmového oleja. S našim tradičným stánkom sme sa rozložili pred výbehom orangutanov Jaga a Nangy. Orangutany patria spolu so šimpanzom a gorilou k našim najbližším príbuzným. Ich život ohrozuje intenzívne odlesňovanie a ilegálny odchyt mláďat. Národná zoologická záhrada chovala orangutanov prvý raz v rokoch 19993 až 1996. Novodobý odchov začal v roku 2002. 18.mája 2009 sa v bojnickej zoologickej záhrade narodilo prvé mláďa na Slovensku, ktoré dostalo meno Kiran a okamžite sa stalo veľmi populárnym.

V našom stánku sme Vám priblížili, prečo je palmový olej zlou voľbou a ako vplýva podpora jeho predaja a na život opíc. Palmový olej je jeden z najpoužívanejších, no zároveň najkontroverznejších produktov rastlinnej výroby. V posledných desaťročiach sa stal jedným z najrozšírenejších zložiek potravín. Používa sa všade, kde je potrebné doplniť rastlinné tuky. Je totiž lacný a dobre tuhne. Lenže akú má cenu v skutočnosti?

Zdrojom tohto oleja je palma olejnica guinejská, ktorú poznáme pod názvom palma olejná. Ide o najrozšírenejšiu zložku potravín. Už desiatky rokov sa tropické pralesy menia na palmové plantáže. Zvierací obyvatelia pôvodných lesov tak prichádzajú o svoje domovy a následne o život.

Cieľom náučného stánku v rámci projektu “Náučné leto v zoo Bojnice” bolo priblíženie týchto skutočností našim návštevníkom. Tí sa dozvedeli, ako sledovať výrobky ktoré nakupujú a ako najúčinnejšie šíriť osvetu v proti výrobe a predaju výrobkov z palmového oleja. Návštevníci bojnickej zoo prejavili o túto tému veľký záujem, čím potvrdili, že im znižovanie populácie orangutanov nie je ľahostajné. Mnohí z nich dokonca prehodnotili svoj prístup ku konzumácii výrokov, obsahujúcich práve palmový olej. Aj v tomto prípade sa potvrdilo, že naše edukačné stanovištia majú zmysel.

Spoločnosť nám okrem návštevníkov celý deň robila dvojica orangutanov Jago a Nanga. Sú to rodičia spomínaného a populárneho samca Kirana, ktorý v súčasnosti žije v zoologickej záhrade v Rostove. Kým Jago svoj sviatok nebral príliš vážne a do výbehu sa mu nechcelo, Nanga sa počas celého dňa návštevníkom poriadne predvádzala. A aká by to bola oslava bez sladkej odmeny? Nanga zbožňuje nanuky, ktoré si počas svojho veľkého dňa vychutnávala.

V rámci náučného leta nás čakajú ešte dve zastávky, ktorých témami budú Zaujímavosti o zvieratách v bojnickej zoo a prázdniny zavŕšime tradičným podujatím Noc netopierov. Sledujte preto naše sociálne siete a už čoskoro sa dozviete viac!