Svetový deň orangutanov a Deň bez palmového oleja v téme Náučného leta 2022
Úvod » Svetový deň orangutanov a Deň bez palmového oleja v téme Náučného leta 2022

Náučné leto v Národnej zoo Bojnice pokračovalo ďalšou témou, ktorá niesla názov „Odpalmuj sa.“ Už samotný názov tak trocha prezrádza, čomu sme sa v jednej z posledných letných zastávok venovali. Piatok, 19. august je na celom svete venovaný orangutanom. A práve na Svetový deň orangutanov a Deň bez palmového oleja sme sa s edukačným stánkom vybrali medzi svojich návštevníkov. S nimi sme sa bližšie pozreli na orangutany bornejské, ktoré chováme v Národnej zoo Bojnice, no reč bola aj o iných poddruhoch tohto primáta.

Orangutany patria spolu so šimpanzom a gorilou k našim najbližším príbuzným. Ich život ohrozuje intenzívne odlesňovanie a ilegálny odchyt mláďat. Národná zoologická záhrada chovala orangutanov po prvý raz v rokoch 1993 až 1996. Novodobý odchov začal v roku 2002 a 18.mája 2009 sa v bojnickej zoologickej záhrade narodilo prvé mláďa na Slovensku, ktoré dostalo meno Kiran. Okamžite sa stalo veľmi populárnym. Orangutany bornejské bez pochýb patria k ikonickým zvieratám bojnickej zoo a u našich návštevníkov sú veľmi obľúbené.

V piatkovom stánku sme sa venovali i výrobe palmového oleja a jeho dopade na prirodzenú biodiverzitu orangutanov. Zdrojom tohto oleja je palma olejnica guinejská, ktorú poznáme pod názvom palma olejná. Ide o najrozšírenejšiu zložku potravín. Už desiatky rokov sa tropické pralesy menia na palmové plantáže. Zvierací obyvatelia pôvodných lesov tak prichádzajú o svoje domovy a následne o žiaľ aj o život.

Aj tentoraz sme návštevníkom všetkých vekových kategórii ponúkli zaujímavý program. Pre dospelých sme pripravili množstvo edukačného materiálu, v ktorom sa dozvedeli všetko o živote orangutanov, ale i o palme olejnej, ktorá je zdrojom jedného z najpoužívanejších olejov sveta. V súvislosti s tým sa dozvedeli, ako výrub tejto rastliny vplýva na znižovanie populácie orangutana. Menší návštevníci si tak ako vždy, mohli preveriť svoje vedomosti v kvíze, no pripravené mali aj origami či omaľovánky a mohli si vyrobiť masku k danej téme. Vlastné výtvory im zostali na pamiatku a ako sme si neskôr všimli, deti v týchto maskách pobehovali po celej zoologickej záhrade.

Aj dnešný náučný deň za bránami bojnickej zoo naplnil naše očakávania a dúfame, že i očakávania našich návštevníkov. Veríme, že po návšteve nášho stánku, každý návštevník prehodnotí svoj prístup ku konzumácii tohto oleja, respektíve výrobkov, ktorých je súčasťou.