Svetový deň orangutanov a deň bez palmového oleja
Úvod » Svetový deň orangutanov a deň bez palmového oleja

Ako bolo?
V nedeľu, 19.8.2018 sme si pred vonkajším výbehom orangutanov pripravili stánok s informáciami a aktivitami nielen o jedinom ázijskom ľudoopovi, ale aj o problematike palmového oleja. Návštevníci sa mohli dozvedieť zaujímavosti o orangutanej rodine, ktorá býva v bojnickej zoo (Jagovi, Nange a Kiranovi), ale aj o tom, ako sa volali prvé orangutany v našej zoo, či celkovo rôzne informácie o tomto druhu.
Venovali sme aj problematike výrubu pralesov, ktorú sme nazvali – Palmový olej – ekologická hrozba. Vysvetľovali sme, prečo je masívne vysádzanie palmy olejnej ekologickou hrozbou a návštevníci sa mohli s nami zahrať – “nakúpiť” bez palmového oleja. Mali sme pripravené obaly s potravín – alternatívu s palmovým olejom aj bez neho. Na týchto príkladoch sme si ukázali, že je možné nájsť aj výrobky bez obsahu palmového oleja ako náhradu za obľúbené pochutiny. Tiež bolo možné najesť sa ako orangutan – pripravené boli jablká a mrkva, ktoré naše orangutany obľubujú a návštevníci sa nimi mohli ponúknuť – aj ako zdravšiu alternatívu k sladkostiam s palmovým olejom.
Na stanovisku vznikla aj myšlienková mapa – každý, kto mal záujem mohol na našu “mapu” doplniť myšlienku – čo mu napadne, keď sa povie prales. Myšlienky boli rôzne, od jednoduchších ako napríklad voda, až po zložitejšie – napríklad, že treba byť zodpovedný a našla sa aj otázka prečo prales ubúda. Do zoo tento deň zavítalo 3450 návštevníkov.