Svetový deň slonov a levov
Úvod » Svetový deň slonov a levov

 

 

Pri príležitosti svetového dňa slonov vás pozívame zoznámiť sa bližšie s Majou a Gulou. Na stanovisku pri pavilóne slonov v pondelok 12.08. 2019 od 10.00 – 14.00 hod. sa dozviete aký je rozdiel medzi slonom africkým a indickým, prečo sa hovorí, že máš pamäť ako slon a veľa ďaľších zaujímavých informácií.

Zoznámte sa s našimi levmi berberskými, otestujte sa a vyskúšajte si svoje vedomosti zo života levov. Na stanovisku pri šelminci sa v pondelok 12.8.2019 od 10.00 – 14.00 hod. dozviete aj to prečo je lev kráľom zvierat, koľko druhov levov dnes žije na našej planéte, či má prirodzeného nepriateľa a ktoré mýtické a biblické postavy holými rukami premohli leva a mnoho iných zaujímavých informácií.

12.8.2019 sme záujemcom predstavili výskyt, druhy, správanie a mnohé zaujímavosti zo života slonov a levov, čím sme sa zapojili do Medzinárodného dňa levov a medzinárodného dňa slonov.

Predstavili sme nielen u nás chované levy berberské (Panthera leo leo), ale aj historický areál rozšírenia levov, vyhynuté i prežívajúce poddruhy, či početnosť a ich výskyt vo svete. Veľké mačkovité šelmy patria k najobľúbenejším chovancom zoologických záhrad po celom svete. Prvými zástupcami veľkých mačiek v bojnickej zoo bol pár levov Tarzan a Laura, ktorý sme v siedmom roku existencie zoo doviezli 2. júla 1962 z Poľska. Celkovo sme v rokoch 1965 – 1988 odchovali v zoo 30 levíčat.  S výnimkou krátkodobého chovu leva ázijského (Panthera leo persica) v rokoch 2011 – 2012 sme chovali len krížence levov (hybridné levy). Dnes sa Národná zoo Bojnice venuje chovu v prírode vyhynutého leva berberského (Panthera leo leo). Základom dnešného chovu 80 levov v zoo sveta sú zvieratá vybrané z rabatského chovu medzi rokmi 1973 – 1978. Jedným z najúspešnejších európskych chovateľov berberských levov je aj nemecká zoo Neuwied. Odtiaľ pochádza mladý samec Aslan, narodený 1.januára 2011. Prvý odchov mláďat leva berberského sme dosiahli v roku 2014, keď sa 30. decembra narodili Ramzes a Zara. Dnes v Národnej zoo Bojnice môžete vidieť dvoch samcov, Aslana a jeho syna Ramzesa a dve samice Ginu (matka Ramzesa) a Busettu.

V stánku pri pavilóne slonov, sa záujemcovia dozvedeli príbeh našich slonov afrických (Loxodonta africana) samíc Maji a Guli, rodokmeň slona, žijúce druhy slonov a rôzne zaujímavosti o dorozumievaní sa slonov, ich pamäti, gravidite a v živočíšnej ríši jedinečnej výmene zubov. Aj aj napríklad, že kly vznikli predĺžením dvoch horných očných zubov a slony ich používajú pri získavaní potravy, ale aj pri súbojoch o vedúce postavenie. Taktiež sú súčasťou súbojov o samicu. Na rozdiel od zubov rastú slonom kly po celý ich život. Unikátny je však rast, výmena, ale aj tvar sloních zubov. Slonie stoličky sú tvorené systémom sklovinových lamiel, ktoré tmelí obrovské množstvo zubného cementu. Zub má teda charakter obrovského strúhadla, kde z masy zubného cementu vystupujú priečne lišty tvorené tvrdou sklovinou, čo je ideálne pre konzumáciu tvrdej rastlinnej potravy. Behom života sa zuby obrusujú a u slonov sa vyvinula zvláštna a jedinečná stratégia. Tri črenové zuby (premoláre) a tri stoličky (moláre) sa objavujú v priebehu života slona postupne. Keď sa obrúsi prvý črenový zub, nahradí ho druhý, potom tretí, nasledovaný postupne tromi stoličkami. Keď slon príde o poslednú stoličku, umiera hladom. Na Slovensku nájdu záujemcovia slony len v Národnej zoo Bojnice. Už od roku 1984 tu chováme 2 jedince – samice slona Afrického (Loxodonta africana). Slonice Maja a Gula k nám boli dovezené z afrického Zimbabwe, kde boli odchytené ako opustené mláďatá. Ale aj to, že najväčšou hrozbou pre voľne žijúce slony je pytliactvo, ktoré je zamerané na slonovinu. Tá ma totiž na čiernom trhu obrovskú hodnotu. Stáva sa, že pytliakov nezastaví ani vojenská ochrana národných parkov a rezervácií. Chov slonov v zoo je neuveriteľne náročný a nákladný, preto si ho môže dovoliť len niekoľko svetových chovateľských inštitúcií. V európskych zoo je chov slonov prísne koordinovaný a monitorovaný EEP programom.

Podujatia Svetový deň slonov a Svetový deň levov sa zúčastnilo 1297 návštevníkov.

[image_options image_id=”15530″ align=”none” overlay=”file”][/image_options]

[image_options image_id=”15532″ align=”none” overlay=”file”][/image_options]

[image_options image_id=”15534″ align=”none” overlay=”file”][/image_options]

[image_options image_id=”15536″ align=”none” overlay=”file”][/image_options]