Svetový deň životného prostredia 2023 – porazme plast!
5. júna 2023
Úvod » Svetový deň životného prostredia 2023 – porazme plast!

Už od roku 1973 oslavujeme 5. júna Svetový deň životného prostredia. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí a zároveň upozorňuje na potrebu aktívnej ochrany životného prostredia. Tohtoročnou témou Svetového dňa životného prostredia je Porazme plastové znečistenie.

Každý rok sa na celom svete vyrobí viac ako 400 miliónov ton plastov, z ktorých polovica je určená na jednorazové použitie. Odhaduje sa, že 19 až 23 miliónov ton plastu ročne skončí v jazerách, riekach a moriach. To je približne hmotnosť 2 200 Eiffelových veží spolu!

Infografika – Svetový deň životného prostredia. Zdroj: Nzoo Bojnice

Odhodený alebo spálený plast na jedno použitie poškodzuje ľudské zdravie a biodiverzitu a znečisťuje každý ekosystém od vrcholkov hôr až po dno oceánov. Mikroplasty (drobné plastové čiastočky do priemeru 5 mm) si nájdu cestu do potravín, vody a vzduchu.

Vďaka dostupnej vede a riešeniam tohto problému musia vlády, spoločnosti a ďalšie zainteresované strany zintenzívniť a urýchliť kroky na vyriešenie tejto krízy. To podčiarkuje dôležitosť tohto Svetového dňa životného prostredia. Každý z nás môže prispieť trochou k ochrane životného prostredia. Možností ako tak urobiť je naozaj veľa. Národná zoologická záhrada Bojnice v tejto súvislosti preto vyhlásila na sociálnych sieťach výzvu, ktorá motivuje ľudí k aktívnej ochrane životného prostredia.

Zdroj: unep.org