Svetový deň zvierat a Medzinárodný deň ošetrovateľov je za dverami, oslávime ho v zázemí bojnickej zoo!
Úvod » Svetový deň zvierat a Medzinárodný deň ošetrovateľov je za dverami, oslávime ho v zázemí bojnickej zoo!

 

Mesiac september sa chýli ku koncu a začiatok októbra bude pre Národnú zoologickú záhradu špecifický. A nie len pre ňu, pretože prvý októbrový pondelok bude patriť všetkým zvieratám a tým, ktorí svoj život zasvätili starostlivosti o ne. Či už ide o zamestnancov zoologických záhrad, prírodných akvárií, záchranných a rehabilitačných staníc, prírodných parkov a rezervácií. Skrátka, 4. október je deň, kedy vzdáme poklonu ľuďom, ktorí sa podieľajú na záchrane a lepšom živote zvierat na našej Zemi. Inak povedané, ľuďom s obrovským srdcom. Tento deň je totiž Svetovým dňom zvierat a Medzinárodným dňom ošetrovateľov.

Medzi vyššie spomínaných ľudí, ktorých môžeme bez pochýb označiť za mecenášov v oblasti „živočíšnej ríše,“ patria i zoológovia a chovatelia Národnej zoologickej záhrady Bojnice. Ich zamestnanie nie je pre nich iba zdrojom príjmov. Je to poslanie, pre ktoré sa musí človek narodiť. Za bránami bojnickej zoologickej záhrady plynie život z dvoch pohľadov. Návštevníci, ktorí svojou návštevou denne pomáhajú k plynulému chodu zoo, majú denno-denne k nahliadnutiu jeden z nich. Je ním expozícia, ktorá je práve našim hosťom k dispozícií a v ktorej má každý možnosť vidieť odzrkadlenie náročnej a obetavej práce chovateľov. Druhý spomínaný pohľad, ktorý bežný návštevník nemá možnosť vidieť, je pohľad z opačnej strany. Teda pohľad do života zvierat zo zázemia a očami úžasných ľudí, našich chovateľov.

 

Deň kedy si chovateľov uctievame prichádza v čase, keď životné prostredie čelí veľkému ohrozovaniu zo strany nás ľudí. Možnože aj nevedomky či z nedbanlivosti často prispievame k výraznému narúšaniu biodiverzity, ekosystémov a naše správanie má na svedomí, že mnohé živočíchy sa stávajú ohrozenými druhmi a sú na pokraji vyhynutia. Preto by sme sa mali všetci zamyslieť, ako pristupujeme k prírode, k zvieratám a vôbec k svojmu okoliu. A nie len raz do roka, nie len 4.október by mal byť pre nás mementom k zamysleniu sa. Ide o zásadnú a dôležitú tému, ktorú by sme mali nosiť vo svojich mysliach každým dňom, každou hodinou, každou minútou. Možno práve ľudia o ktorých v týchto riadkoch píšeme a ktorí sú pre bezstarostný život zvierat najdôležitejší, by mohli byť motiváciou pre nás všetkých, ktorým na všetkom živom, či „zelenom“ záleží. Nezabíjajme prírodu, nezabíjajme seba a nezabíjajme svoje deti nezodpovedným a neohľaduplným prístupom ku svojmu okoliu.

Svetový deň zvierat a Medzinárodný deň ošetrovateľov by nám mali otvoriť oči. A nie iba počas osláv tohto dňa. Veľkou motiváciou pre nás všetkých sú práve chovatelia Národnej zoologickej záhrady Bojnice. Z tohto dôvodu pre Vás pripravujeme video-zostrih, v ktorom sa s kamerou vyberieme do zázemia jednotlivých zoologických úsekov, aby sme Vám priblížili prácu tých, ktorým 4.október právom patrí. Nazrieme do zákulisia zoo a podelíme s Vami o zábery, ktoré bežne nemáte možnosť vidieť. Oslávime tak spolu deň, ktorý patrí všetkým chovateľom a ošetrovateľom našej planéty.

Sledujte preto naše sociálne siete a už čoskoro sa budete môcť aspoň na okamih vžiť do bežného dňa chovateľov Národnej zoologickej záhrady Bojnice!

 

 

 

V Národnej zoologickej záhrade Bojnice zavládol dôvod na oslavy. Prvý októbrový pondelok patrí totiž všetkým, ktorí svoj život zasvätili zvieratám a starostlivosti o ne.

4.október je Svetovým dňom zvierat a Medzinárodným dňom ošetrovateľov!

Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli s kamerou navštíviť jednotlivé zoologické úseky a priblížiť Vám náročnú prácu našich chovateľov.

V prvej časti nášho “mini-seriálu” Vás zoberieme do zázemia kopytníkov.

Prajeme príjemné pozeranie!

Náš miniseriál pokračuje ďalšou reportážou. Dnes Vás zoberieme do vivária..

V dnešnej videoreportáži Vás prevedieme úsekom vtáctva!

Prajeme príjemné pozeranie!

V dnešnej reportáži nahliadneme do pavilónu opíc a porozprávame sa s dievčatami, ktoré v ňom pracujú!

Ďalším úsekom, ktorý môžete prostredníctvom našej videorereportáže navštíviť sú šelmy..

Na začiatku nového pracovného týždňa Vám prinášame poslednú videoreportáž nášho miniseriálu. Zoberieme Vás v nej do útrob nového pavilónu slonov a pozrieme sa na prácu chovateľov bojnických sloníc Maji a Guli. Prajeme príjemné sledovanie!