Inovácie v oblasti digitálnych technológií na celom svete nám pomáhajú komunikovať, zdieľať nápady a chrániť voľne žijúce zvieratá a rastliny našej planéty. Až dve tretiny svetovej populácie boli v roku 2023 online. Ide o 45 percentný nárast v porovnaní so stavom pred piatimi rokmi. Spôsoby ako sa spájame s inými ľuďmi ale aj s našou planétou sa tak menia a vyvíjajú.
Digitálne inovácie v ochrane divočiny sa stali tohtoročnou témou Svetového dňa divokej prírody, ktorý oslavujeme 3. marca. Technologické inovácie uľahčili, zefektívnili a spresnili výskum, komunikáciu, sledovanie, analýzu DNA a mnohé ďalšie aspekty ochrany voľne žijúcich živočíchov.
„Prelomové aplikácie momentálne umožňujú napríklad rozlíšiť rôzne druhy tigrov doslova za pár sekúnd. Drony zase monitorujú veľké oblasti a pomáhajú nám tak nájsť hniezdiská morských korytnačiek,“ uvádza príklady využitia technológií generálna sekretárka CITES Ivonne Higuero. Elektronické povoľovacie systémy CITES pomáhajú predchádzať podvodom pri nelegálnom obchode so zvieratami a rastlinami. „Diaľkové snímanie alebo biosenzory môžu zlepšiť detekciu chorôb, najmä v kontexte medzinárodného obchodu,“ prízvukuje generálna riaditeľka WOAH (Svetová organizácia pre zdravie zvierat) Monique Eliot. Digitálne technológie sa ale niekedy využívajú aj škodlivo, napríklad pri nelegálnom predaji chránených druhov na internete.
Problémom je aj „digitálna priepasť“. Približne 2,7 miliardy ľudí z našej svetovej populácie stále nie je online. Ženy používajú mobilný internet v krajinách s nízkymi a strednými príjmami menej často ako muži a globálna pandémia COVID-19 rozšírila existujúci rozdiel v digitálnych zručnostiach mládeže.
Zdroj:wildlifeday.org