Témou utorkového edukačného stánku bol najnebezpečnejší vták planéty!
Úvod » Témou utorkového edukačného stánku bol najnebezpečnejší vták planéty!

Posledný júlový utorok priniesol v rámci Náučného leta tému „Kazuár Robo.“ Išlo o edukáciu v súvislosti s Dňom kazuára veľkoprilbého, ktorý oslávil svoj sviatok v pondelok, 25. júla. S našim tradičným edukačným stánkom sme zavítali medzi svojich návštevníkov o deň neskôr.

V Národnej zoologickej záhrade Bojnice môžete tohto najnebezpečnejšieho vtáka na svete navštíviť v expozícii, nachádzajúcej sa na ľavej strane pred klenbou vivária, respektíve naproti výbehu medveďa hnedého.

Kazuára veľkoprilbého chováme od roku 1999. Samec, ktorého tu máme je historicky prvým úspešne odchovaným mláďaťom kazuára v českých a slovenských zoo a pochádza zo zoologickej záhrady v Prahe. Samica k nám prišla koncom roka 2017, z belgickej zoo Planckendael.

A práve v jednej zo zastávok Náučného leta sme sa na kazuára veľkoprilbého pozreli bližšie. Každý, kto sa pri nás zastavil sa dozvedel zaujímavé informácie. Rozprávali sme sa o jeho pôvode, výskyte, ohrození a nazreli sme aj do dávnej, mýtickej, ba až pravekej histórie, v ktorej má toto zviera pôvod. Predviedli sme i niekoľko ukážok vtákov z čeľade pštrosovitých a nezabudli sme ani na zakázané suveníry, pre ktoré často dochádza k znižovaniu populácie kazuára veľkoprolbého.

Povedali sme si aj zaujímavé fakty o jeho “prilbe,” vďaka ktorej nesie svoje druhové pomenovanie.

V infostánku nám robil počas celého dopoludnia spoločnosť vypreparovaný exemplár nandu pampového. Mnohí z Vás sa pýtali práve na to, prečo tento druh, keď témou je kazuár. Ukážkou nandu pampového sme svojim návštevníkom priblížili čeľaď, do ktorej kazuár patrí.

Ani v tomto prípade sme núdzu o záujemcov nemali a v našom stánku sa prestriedali desiatky návštevníkov rôzneho veku a to aj napriek nie najpriaznivejšiemu počasiu. Sme veľmi radi, že o naše edukačné projekty neustále prejavujete záujem.

Publikované: 27.07.2022