Uplynulý kalendárny rok bol aj vďaka našim návštevníkom úspešný, pokorili sme čísla návštevnosti z predchádzajúcej sezóny
Úvod » Uplynulý kalendárny rok bol aj vďaka našim návštevníkom úspešný, pokorili sme čísla návštevnosti z predchádzajúcej sezóny

Napriek tomu, že kalendárny rok 2021 nebol z pohľadu firiem, organizácii či iných inštitúcii lichotivý, aj počas tohto obdobia sme sa mali možnosť uistiť, že Národná zoologická záhrada Bojnice je medzi širokou verejnosťou veľmi obľúbená. Vládne nariadenia, vyplývajúce zo šírenia vírusu COVID-19 dali aj v roku 2021 bojnickej zoo dva razy stopku. Prvé zatvorenie nás zastihlo 11. februára a trvalo do 19. apríla, po druhý raz sme museli naše brány zatvoriť 25. novembra a opäť sa otvorili 18. decembra. Počas tohto obdobia sme ale o priazeň našich návštevníkov, priateľov a priaznivcov neprišli. Denne sa nám pripomínali v správach, e-mailoch a komentároch na sociálnych sieťach, kde nám neustále vyjadrovali nemalú podporu aj v týchto zlých časoch.

Podpora zo strany návštevníkov je veľká a pre bojnickú zoo nesmierne dôležitá

Veľmi nás teší, že počas letnej sezóny, kedy je o návštevu našej zoo najväčší záujem, boli jej brány otvorené. Denne sme zaznamenávali vysokú návštevnosť, ktorá je z finančného hľadiska pre plynulý chod zoo nesmierne dôležitá. Z pohľadu návštevnosti bol najsilnejším mesiacom august, v priebehu ktorého prekročilo brány zoo neuveriteľných 114.178 návštevníkov. V konečnom hodnotení sme zaznamenali za kalendárny rok 2021 krásne číslo, našu zoologickú záhradu navštívilo dovedna 401.104 návštevníkov. V porovnaní s kalendárnym rokom 2020, návštevnosť stúpla o 122.885 návštevníkov. Všetkým, ktorí strávili v našej expozícii čo i len jeden deň ďakujeme, pretože každé euro, ktoré od svojich návštevníkov zinkasujeme, je najmä z pohľadu komfortného života zvierat nesmierne dôležité.

O zvieratá z našej expozície bol veľký záujem

Okrem štandardných vstupov ste nás podporili i v rámci projektov, ktoré majú zmysel. Prejavili ste nemalý záujem o permanentky, darčekové poukážky a adopcie zvierat. Aj touto cestou narástla podpora z Vašej strany na krásne čísla. Ak sa pozrieme na konkrétne údaje, s radosťou môžeme skonštatovať, že Vám osud našich zvierat nie je ľahostajný. Zaznamenali sme celkom 266 adopcii. Najväčší záujem ste prejavili suverénne o pandu červenú, druhými najžiadanejšími boli lev berberský, surikata vlnkavá a rys karpatský. Táto trojica dosiahla rovnaký počet adopcii. O tretie miesto sa delia s rovnakým počtom adopcii slon africký a vlk eurázijský. V rámci adopcii ste ale prejavili záujem o 78 zvierat z našej expozície.

Úspešným projektom boli aj darčekové poukážky

Veľmi populárnymi sa medzi našimi návštevníkmi stali darčekové poukážky. Tie zahŕňajú klasické vstupy, permanentky, či rôzne programy. Obľúbenými sa stali zážitkové programy, „Jeden deň ošetrovateľom“ a vstup do zázemia. Obdarovať svojich blízkych originálnym darom je pre mnohých z nás takmer vždy veľkým hlavolamom. Vymyslieť niečo originálne, čo by obdarovaného potešilo a zároveň pomohlo dobrej veci je častokrát problém. A práve preto sme prišli medzi Vás s myšlienkou, ktorá toto konštatovanie napĺňa. Kúpou darčekových poukážok ste prispeli na komfortnejší život našich zvierat a zároveň ste urobili radosť svojej blízkej osobe. V kalendárnom roku 2021 sme zaznamenali až 113 objednaných darčekových poukážok.

Obzreli sme sa do minulosti a porovnávali sme

Národná zoo Bojnice po prvý raz otvorila svoje brány 1. apríla 1955. Ide o prvú zoologickú záhradu na Slovensku. Hneď v prvom roku existencie ju navštívilo 45.000 návštevníkov. V roku 1956 to už bolo 110000 návštevníkov, v roku 1957 sa vyšplhalo toto číslo na 141886 návštevníkov. Z roka na rok návštevnosť stúpala. Najvyššia dosiahnutá návštevnosť sa datuje v roku 1986. Do Národnej zoo Bojnice si vtedy našlo cestu 520729 návštevníkov. Pokiaľ ide o najvyššiu mesačnú návštevnosť, tak tá bola dosiahnutá v júli 1977, kedy bránami záhrady prešlo 185887. V roku 2021, ktorý nám priniesol zatvárania, obmedzenia a mnoho nariadení, je už vyššie spomínané číslo 401.104 návštevníkov veľkým úspechom a my sme za každého jedného veľmi vďační.

Ďakujeme!

V predchádzajúcich riadkoch sme si zhrnuli kalendárny rok 2021 za bránami bojnickej zoo. Na základe toho môžeme vyhodnotiť, že aj napriek situácii, ktorá v uplynulých dvoch rokoch opantala naše Slovensko, záujem návštevníkov Národnej zoologickej záhrady narastá a pozitívne vplýva na jej existenciu či ďalší chod. Preto by sme sa aj takouto formou chceli poďakovať všetkým Vám, ktorí pomáhate, či už svojou návštevou, zakúpením permanentky, darčekových poukazov, adopcii, alebo zapájaním sa do rôznych projektov. Bez Vás by sme tu neboli a tešíme sa na stretnutia s Vami aj v kalendárnom roku 2022.