Úspech nášho chovu! Do voľnej prírody sme vypustili samca mačky divej
12. apríla 2024
Úvod » Úspech nášho chovu! Do voľnej prírody sme vypustili samca mačky divej

Samec mačky divej, ktorý sa narodil minulý rok v Národnej zoologickej záhrade Bojnice, bol v apríli vypustený do voľnej prírody. Stalo sa tak na základe spolupráce bojnickej zoo so Štátnou ochranou prírody SR, poľovníckym združením PS Roveň a CHKO Strážovské vrchy.

Mláďatá mačky divej narodené v apríli 2023. Zdroj: Nzoo Bojnice

Národná zoo Bojnice z dôvodu bezpečnosti nezverejní presné miesto vypustenia. „Toto miesto sme  zvolili, pretože je tam dostatok vhodnej potravy a je mimo ľudských obydlí. Dostali sme  informáciu, že sa tu nachádzajú mačky divé, takže veríme, že náš samec podporí miestu populáciu. V ústrety nám vyšlo aj poľovnícke združenie, ktoré nám prisľúbilo pomoc pri monitorovaní samca prostredníctvom fotopascí či pozorovaní. Monitorovať ho však budeme aj my,“ povedala ošetrovateľka Tatiana Balážová.

Kontrola čipu mačke divej pred vypustením. Zdroj: Nzoo Bojnice

Vypusteniu mačky divej predchádzala príprava. „V podstate sa začína už od narodenia. V prvom rade zabezpečujeme minimálny kontakt s ľuďmi. Mláďatá sa privykajú na živú potravu, aby sa naučili loviť. Sledujeme tiež celkový zdravotný stav,“ uviedla vedúca zoologického odboru Martina Hudec Nemčeková.

Vypustenie samca mačky divej – apríl 2024. Zdroj: Nzoo Bojnice

Mačka divá sa podobá mačke domácej, je však väčšia a zavalitejšia. Má sivohnedú až sivožltú farbu. Stredom chrbta až po koreň chvosta má čierny pás a po bokoch tela tmavšie priečne pásy. Mačka divá bola v minulosti v Európe takmer vyhubená. V súčasnosti populáciu ohrozuje najmä výstavba, turizmus ale aj kríženie s mačkou domácou.