V jednej z posledných zastávok Náučného leta 2022 sme sa učili pomáhať
Úvod » V jednej z posledných zastávok Náučného leta 2022 sme sa učili pomáhať

V jednej z posledných zastávok „Náučného leta 2022“ sme sa venovali pomoci živočíchom vo voľnej prírode. S návštevníkmi sme sa porozprávali o nežiadúcich zásahoch človeka do prírody.

Pomáhame správne?

Človek častokrát v dobrom duchu a v snahe pomôcť, nevedomky spôsobí voľne žijúcim zvieratám nemalé problémy. Nie všetky zvieratá a v prvom rade nie vždy, našu pomoc potrebujú. Preto je edukácia v tejto problematike nesmierne dôležitá. Predtým, ako vstúpime do prírody, musíme ovládať niekoľko základných a zároveň dôležitých faktov, ktorými by sme sa mali pri potulkách prírodou držať. A práve o tom bol jeden z posledných edukačných stánkov tohtoročného Náučného leta.

(Ne)pomáhajme!

Hranie sa na záchranárov, môže vyjsť prírodu veľmi draho. Určite sa už každý z Vás pri prechádzke prírodou ocitol v situácii, kedy bol svedkom spadnutého vtáčieho hniezda, v ktorom boli mláďatá, alebo ste sa ocitli zoči voči mladému srncovi, srne, či inej divej zvery. Väčšina z nás vyhodnotí takéto situácie veľmi zle a v rámci „záchranárskych prác“ postupuje nesprávne. V snahe pomôcť, môžeme urobiť viac škody, ako úžitku. Neodborným zásahom, doslova ukradneme matke mláďa a už nikdy ich nik nespojí. Výrazne tým zasahujeme do ich prirodzenej biodiverzity. Človek tak môže aj napriek snahe pomáhať, odsúdiť zviera na doživotný pobyt v zajatí, ba dokonca na úhyn.

Čo by sme mali vedieť!

Osamotené mláďatá nie sú opustené, ich matka sa spravidla nachádza niekde na blízku. Čím dlhšie sa budeme pri takomto mláďati zdržiavať, tým dlhšie zostane bez svojej matky. Tá sa k nemu počas našej prítomnosti nikdy nepriblíži.

V prvej tohtotýždňovej zastávke sme sa v rámci edukácie venovali týmto pravidlám:

-v prípade, že nájdete akékoľvek mláďa, ktoré nie je viditeľne a vážne zranené, resp. zakliesnené  a uväznené, je najlepším riešením nechať ho tam, kde sme ho našli,

-aj keď mláďa vyzerá osirelo, čaká len na svoju matku, ktorá išla hľadať potravu. Ide najmä o osamotené mláďatá zajacov, alebo srniek,

-pokiaľ sú malé veveričky, ježkovia či kuny vo svojom brlohu, tiež nepotrebujú pomôcť. Odborníka by sme k nim mali zavolať vtedy, ak ich domov bol viditeľne zničený (napríklad silnou búrkou, alebo pri výrube stromov).