V našej zoo sa vyliahlo mláďa žeriava čiernobieleho
22. mája 2024
Úvod » V našej zoo sa vyliahlo mláďa žeriava čiernobieleho

Už niekoľko dní môžu návštevníci v našej zoo obdivovať najnovší prírastok. Mláďa žeriava čiernobieleho sa vyliahlo počas májového víkendu.

Žeriav čiernobiely s mláďaťom v roku 2024. Zdroj: Nzoo Bojnice

S malým obyvateľom súvisia aj určité bezpečnostné opatrenia. Na časti úseku v okolí expozície sa nachádzajú zábrany. Chceme tak zabezpečiť pokoj zvieratám a bezpečnosť návštevníkov. Zároveň prosíme návštevníkom, aby zvieratá neplašili, ani inak nerušili.

Mláďa žeriava čiernobieleho. Zdroj: Nzoo Bojnice

Žeriav čiernobiely (grus japonensis) patrí medzi väčšie žeriavy. Môže dosahovať výšku 150 cm a váži od 7 do 10 kilogramov. Vo voľnej prírode obýva Japonsko, Rusko, Čínu a Kóreu.  Žeriavy čiernobiele vytvárajú monogamné páry, zrejme aj to je dôvod, prečo v niektorých kultúrach symbolizujú vernosť. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) je žeriav čiernobiely vedený ako zraniteľný druh (VU). Počet vo voľnej prírode sa odhaduje na asi 2300 dospelých jedincov. Najväčšou hrozbou pre žeriava čiernobieleho je úbytok a degradácia mokradí v ich hniezdiskách a zimoviskách. Populácie ohrozuje aj vyrušovanie ľuďmi či pytliactvo.