V rehabilitačnej stanici Národnej zoo Bojnice sme opäť pomáhali
Úvod » V rehabilitačnej stanici Národnej zoo Bojnice sme opäť pomáhali

Do rehabilitačnej stanice pri Národnej zoologickej záhrade Bojnice sme prijali trojicu mláďat ježa bledého. Pohybovali sa v jednej zo záhrad rodinného domu v Prievidzi. Majiteľka domu ježov spozorovala dávnejšie a dlhšiu dobu ich pod svojimi oknami sledovala. Jej pozornosti neuniklo, že sa v blízkosti mláďat ani raz neobjavil dospelý jedinec a vyhodnotila, že mláďatká budú potrebovať pomoc. Ich matka pravdepodobne uhynula pod kolesami automobilu, alebo iným cudzím zavinením, pretože u týchto hmyzožravcov je prakticky nevídané, aby dospelý jedinec svoje mláďatá opustil.

Duchaprítomnosť Prievidžanky zachránila dvojici mláďat život. Rozhodla sa kontaktovať Národnú zoo v Bojniciach, aby oznámila vyššie uvedenú skutočnosť. Zoológovia z bojnickej zoologickej záhrady ježkov prevzali a následne im zabezpečili základné veterinárne ošetrenie. V súčasnosti sú mimo ohrozenia života, sú v skvelej kondícii a keď nadíde ten správny čas, budú vypustené tam kam patria, teda do voľnej prírody.

Pozreli sme sa na ježa bledého bližšie

Charakteristickým črtom ježa bledého, ktorý sa nazýva aj jež jež východnýjež východoeurópsky, alebo jež svetlý sú pichliače, inak nazývané i ostne. Jež bledý patrí medzi malé živočíchy s dĺžkou tela 15 až 32 cm. Jeho hmotnosť závisí hlavne od sezóny. V zime môže dosiahnuť až 2 kg, ale na konci zimného spánku má už len necelých 400g. Na chrbte má 5 000 až 7 000 ostňov s dĺžkou dva, až tri centimetre. V prípade nebezpečenstva alebo pádu sa ježko stiahne do klbka, a tým si chráni zvyšok tela. Ostne tlmia náraz a zároveň ho chránia pred predátormi. Končatiny má krátke a vzadu robustné. Charakteristické sú veľké oči s tmavou srsťou okolo a široké uši, vďaka ktorým má výborný sluch. Nosom otáča aj na strany a má skvelý čuch, keďže práve ten mu pomáha v noci nájsť potravu. Rád sa usádza v blízkosti ľudí v záhradách, sadoch, parkoch, na okraji polí a lesov. Skrýva sa v zemi, alebo medzi koreňmi vývratov a tiež v hustom poraste. Ako úkryt mu môže poslúžiť drevená debna s otvorom, alebo kus rúry a jednoduchá kopa konárov zasypaná opadanými listami, v ktorých si môže vytvoriť hniezdo. Ježko je aj veľmi dobrým plavcom.

Nielen užitočné, ale i rozprávkové zvieratko

Jež bledý patrí nie len k užitočným, ale i veľmi obľúbeným druhom zvierat. Častokrát sa objavuje v animovaných rozprávkach, či na obrázkoch detských omaľovánok a medzi deťmi je najviac typický nosením jabĺk na svojich pichliačoch. Ide samozrejme o mýtus, no uverili mu aj mnohí dospelí. V skutočnosti sa môže jablko ocitnúť na chrbte ježka, iba po páde zo stromu. Napriek tomu, že túto ilúziu deťom neberieme, v ich neskoršom veku je dôležité uvádzať „rozprávkový výmysel“ na správnu mieru.

Publikované 30.08.2022