Mesiac apríl bol za bránami Národnej zoo Bojnice bohatý na rôzne udalosti. Medzi ne patria i prírastky zvierat. Každému jednému narodenému druhu sa v zoo veľmi tešíme, najmä ak sa naše zvieratá tešia dobrému zdravotnému stavu.
Pýšime sa ďalším vlastným odchovom
Jednou z najväčších a zároveň najkrajších pralesných antilop sveta je antilopa bongo. V Národnej zoo Bojnice chováme toto nádherné zviera od roku 1995 a prvé mláďa sa u nás narodilo v roku 1999. Pri návšteve zoo, mohli naši návštevníci donedávna obdivovať päť exemplárov antilopy bongo. Toto číslo ale iba prednedávnom vzrástlo. Náš chov posilnilo nádherné mláďa, ktoré prišlo na svet v prvej polovici apríla. V sekcii kopytníkov tak zavládla obrovská radosť. Malá samička sa už onedlho objaví vo vonkajšom výbehu medzi statnými antilopami. Je veľmi zvedavá, odvážna a rastie ako z vody. Akonáhle sa nočné teploty dostanú do výraznejších plusových hodnôt, malú „bongáčku“ budú môcť obdivovať všetci návštevníci bojnickej zoologickej záhrady.
Zaujímavosti o antilope bongo
Antilopa bongo (Tragelaphus euryceros) pochádza z Afriky, kde sa vyskytuje v dvoch izolovaných poddruhoch. Kým prvý obýva nížinné lesy západnej a strednej Afriky, druhý dnes prežíva v počte menej ako 80 jedincov výlučne v kenských horských pralesoch pohoria Mau Mau a Aberdare. V Ugande už vyhynul, rovnako aj na hore Keňa. V našej zoologickej záhrade chováme práve tento horský alebo východný poddruh bonga (T.e.isaaci). Antilopa bongo žije skryte a je prirodzene plachá.
Ničenie biotopov, či ilegálny lov
Hlavnými príčinami silného poklesu jej počtov sú ničenie biotopov, ilegálny lov pre mäso a trofejní lovci. Rohy majú obe pohlavia, ich špičky sú slonovinovo biele. Samce sú väčšie, tmavšie a so silnejším krkom a rohmi. Základné sfarbenie je tmavo červenohnedé, typických je 10-16 zvislých bielych pásov, vnútorná strana končatín je biela, na tvári majú škvrny, špecifický je tzv. prehnutý “kaprí” chrbát, ktorý je uspôsobením na podliezanie pralesných porastov. Pohybuje sa rozvážne a pomaly, povahou je to skôr citlivé a plaché zviera.
V zoologických záhradách sveta sa chová okolo 540 jedincov tohto poddruhu, čo je viac ako dnes žije vo voľnej prírode. Prvé v zoo narodené antilopy bongo už boli prevezené pod horu Keňa, kde prebieha projekt návratu tejto antilopy do jej pôvodnej domoviny. Program EEP vedie anglická ZOO Marwell.
Iné meno: bongo alebo bongo horský.