Vedeli kengury vždy skákať?
Úvod » Vedeli kengury vždy skákať?

Keď sa povie kengura, asi každý si predstaví trošku zvláštneho živočícha, ktorý vie vynikajúco skákať. Skákali však kengury vždy?

Vo všeobecnosti sa predpokladalo, že kengury sa naučili skákať v súvislosti so zmenou klímy. V dôsledku väčšieho sucha a väčších vzdialeností medzi trávnatými porastami bol tento pohyb výhodnejší než chôdza.

Vo Švédsku, konkrétne na univerzite Uppsala objavila skupina vedcov nové indície, ktoré ich vedú k presvedčeniu, že skákať vedeli pravdepodobne aj vyhynutí príbuzní kengúr už pred 20 miliónmi rokov. Tiež prišli na to, že vyhynutí príbuzní vedeli aj chodiť po všetkých štyroch končatinách a aj liezť po stromoch. K tomuto záveru prišli po preštudovaní fosílií chodidiel, ktoré našli na severozápade Queenslandu, v Austrálii.

To, že sú kengury vynikajúci skokani môžete vidieť aj v našej zoo. V expozícii nazvanej Austrália je skupina kengúr červených a kengúr tmavochvostých. Druhé menované majú dokonca aj mláďa, ktoré už veselo skáče po výbehu. Volá sa ARUMA, čo v preklade z aborigénčiny, jazyka domorodých austrálčanov, znamená šťastný/šťastná.

Simona Kubičková

Foto: Tereza Šindelářová, bbc.com

Zdroj: bbc.com

[image_options image_id=”14925″ align=”center” overlay=”dottoro_gallery”]
Fosília nohy, ktorú skúmali vedci. [/image_options]