Svetový deň včiel pripadá každoročne na 20. mája a tento dátum stanovila Organizácia spojených národov (OSN). V Národnej zoo Bojnice sa v rámci edukácie snažíme vštepovať najmladším generáciám dôležitosť existencie včiel, pretože práve mládež je budúcnosťou našej planéty.
Zachraňujeme včelu medonosnú, nesmierne dôležitá je edukácia
Našou snahou je permanentne dávať širokej verejnosti do pozornosti, čo je prvotným prínosom včiel pre nás ľudí a z akého dôvodu je dôležité chrániť a podporovať včely, či ďalšie druhy blanokrídleho hmyzu, akým sú čmele a samotárske včely. Je dokázané, že 75% druhov plodín a 90% druhov kvitnúcich rastlín je závislých od opeľovačov. Väčšinu opelenia v Európe zabezpečuje domestikovaný druh včely medonosnej.
Čísla žalostne klesajú, pomôcť môžeme my ľudia!
Ak sa pozrieme na výskyt včely medonosnej v rámci našej Zeme, musíme skonštatovať, že je zaznamenávaný jej značný úbytok v porovnaní s uplynulými rokmi. Ešte žalostnejší je ale fakt, že spomínaný úbytok zapríčiňujú najmä ľudské aktivity. Preto je dôležité, aby sa otázkami súvisiacimi so včelstvom začalo zaoberať viac ľudí a aby títo ľudia vedeli, ako môžu pri posilňovaní populácie včiel pomôcť. Mnohí z nich ani len netušia, že je stačí tak málo!
Ako pomáhať?
Stačí, ak na svojej záhradke pred domom nahradíte kúsok trávnika nektárovými rastlinami. Pokiaľ nebývate v rodinnom dome, môžete si na balkóne svojho bytu do kvetináča nasadiť napríklad levanduľu, či mätu. Nie len že sa okolie v ktorom žijete rozvonia a niektoré rastliny použijete i v kuchyni v rámci zdravej výživy, ale prispejete k populačnej podpore včelstva. Je ale množstvo iných spôsobov, ktorými sa dá včelám pomôcť a predchádzať ich vyhynutiu. Preto je dôležité, aby sme si túto tému nepripomínali len 20. mája. Bez včiel by sa narušil celý ekosystém i existencia ľudstva. Včely sú v kolobehu života mimoriadne dôležité! Sú totiž najekologickejším tvorom planéty.