8.5.2019 sme sa v našej zoo dočkali krásneho prírastku. Vlčí pár, samec Wolfy a mladá samica Daisy sa stali rodičmi. Daysi sa narodila v roku 2017 a do našej zoo prišla v máji 2018 z Rehabilitačnej stanice Zázrivá (takže pochádza z voľnej prírody). Samec Wolfy je narodený tiež v roku 2017 a rovnako ako Daisy prišiel do zoo v máji 2018. Je pôvodom z Tierpark Bern, Dählhölzli (Švajčiarsko). Výbeh vlčej rodiny nájdete na vrchu karpatského chodníka, v hornom okruhu návštevníckej trasy, je vyznačený aj na mape našej zoo : https://zoobojnice.sk/ideme-do-zoo/mapa-zoo/
Navštívte našu zoo, zistite správnu odpoveď koľko mláďat sa im narodilo a zapojte sa do súťaže na našom Facebookovom profile. Tri správne odpovede vyžrebujeme a odmeníme vecnými cenami. Ak sa vám podarí pekná fotografia vlčích mláďat, pridajte ju do komentáru na Facebooku a troch autorov najkrajších fotografií tiež odmeníme vecnými cenami.
Správnu odpoveď, víťazov a najlepšie fotografie zverejníme na našom Facebookovom profile 1.7.2019.
Vedeli ste, že mláďatá sa v našich podmienkach rodia od prvej dekády marca do polovice mája ? Početnosť vrhu vo voľnej prírode býva obvykle od 4 do 6 vĺčat, no úmrtnosť je taká vysoká, že prvej zimy sa dožijú v priemere len dve vĺčatá. Tie sú po narodení málo vyvinuté, na svet prichádzajú hluché, slepé a neorientujú sa ani čuchom. Rozhodujúcim orientačným zmyslom je pre nich hmat. Aktívne vyhľadávajú teplo, ak stratia kontakt s matkou alebo s ostatnými súrodencami, protestujú pišťaním. Vlčica je starostlivá a obetavá matka, ktorá sa od čerstvo narodených mláďat nevzďaľuje. V tomto čase spočíva starostlivosť o rodinu na pleciach vlka, ktorý loví aj pre partnerku. Korisť jej prináša v žalúdku, niekedy z veľkej vzdialenosti. Aj tu to príroda zariadila dokonale. Aby vlk cestou k vlčici potravu nestrávil, zastavuje sa mu v žalúdku premiešavanie potravy a tým aj vylučovanie žalúdočných kyselín. Zvyšuje sa mu však sekrécia enzýmu pepsín, ktorý rozkladá bielkoviny na jednoduchšie a stráviteľné komponenty. Takto silne natrávené mäso vyvrháva vlčici a neskôr aj vĺčatám. Po opustení úkrytu, zvyčajne v júli alebo v auguste, sa pod dozorom dospelých jedincov začína proces socializácie. Rodičia a neskôr všetci rodinní príslušníci postupne učia vĺčatá sociálnym prejavom, ktoré im uľahčia začlenenie do svorky. Lovu sa mladé vlky priúčajú vo veku asi 6 mesiacov. Od začiatku jesene sa zúčastňujú na love, pričom pre prvé spoločné lovy vyberá svorka ľahší terén bez výraznejších prekážok.
Jaroslav Slašťan