Vonku je jar, čomu jasné svedčí nielen teplejšie počasie, kvitnúce kvety a rašiace stromy, ale aj príchod mláďat. A práve s nimi sa spája jeden problém, ktorý by ste problémom pravdepodobne nenazvali.
Sú to takzvaní „záchrancovia“. Takzvaní preto, lebo svojou pomocou urobia viac škody než úžitku. Patria sem všetci, ktorí v dobrej viere pri nájdení mláďaťa ho okamžite zoberú a odnesú ho v horšom prípade domov, v lepšom do rehabilitačnej stanice. Ale ani to druhé nie je ideálne.
Úplne najlepšie je nechať mláďa tam, kde sme ho našli. Aj keď sa nám na prvý pohľad môže zdať opustené, nebýva to tak. Jeho rodičia pravdepodobne len išli hľadať potravu a vrátia sa. Preto, ak uvidíte osamotené mláďatá zajacov alebo srniek, nebojte sa o ne. Iba čakajú na rodičov. Pomoc by potrebovali, len ak by boli viditeľne zranené, alebo zapadnuté v mieste odkiaľ sa nevedia dostať bez pomoci.
Malé veveričky, ježkovia alebo aj kuny ak sú vo svojom brlohu, tiež nepotrebujú pomôcť. Odborníka by sme k nim mali zavolať vtedy, ak ich domov bol viditeľne zničený (napríklad silnou búrkou, alebo pri výrube stromov).
Osobitnou kapitolou sú mláďatá vtákov. Často sa stáva, že si ľudia myslia, že potrebujú pomoc, pretože sú mimo hniezda. Treba si však uvedomiť, že mláďa sa už môže učiť lietať (ak je operené), ale keďže im to ešte nejde tak posedávajú na zemi, alebo kríkoch. Netreba si robiť starosti, aj tu si ich rodičia nájdu. Ak by ste videli mláďa spadnuté napríklad v jame, je možné ho opatrne zdvihnúť a vyložiť do hniezda (ak ho vidíme) alebo na blízky konár (do 10 metrov od miesta, kde sme ho našli, aby sa k nemu dostali jeho rodičia).
Je dôležité si zapamätať, že pomáhame len vtedy, ak je mláďa viditeľne zranené, v ohrození života (napríklad je na vozovke), alebo je zapadnuté. V každom prípade je najlepšie zavolať na pomoc odborníkov – pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR, podľa príslušného územia. Oni vedia, ako sa správne o mláďa postarať. Keby si ho zoberieme domov my, nielenže mláďa bez odbornej starostlivosti často neprežije, ale môžeme sa dopustiť aj neúmyselného pytliactva.
Preto – pomáhajme správne a nechajme odbornú prácu na ľudí, ktorí majú roky praxe a odborných skúseností.
Simona Kubičková
Foto: Simona Kubičková