Zapájame sa do projektu „Life syseľ“
Úvod » Zapájame sa do projektu „Life syseľ“

 

 

Zapájame sa do projektu „Life syseľ“

Národná zoologická záhrada Bojnice sa zapojila do projektu LIFE syseľ, v rámci ktorého prebieha genetický výskum a posilňovanie lokalít, v ktorých je tak málo sysľov, že dochádza k príbuzenskému kríženiu. V Národnej zoo Bojnice sa zriadila genetická banka, do ktorej sa uložia všetky získané vzorky od sysľov. V súčasnosti máme približne 900 vzoriek a tie by sa mali ešte rapídne rozšíriť.

Z každej populácie sysľa sa odoberá približne dvadsať vzoriek, podľa ktorých sa určuje, či ide o zdravú populáciu. Ak je populácia zlá, zisťujeme lokality, ktoré je potrebné zosilniť. V našej zoo pripravujeme deväť výbehov na chov sysľov, ktoré budú slúžiť ako odchovňa. Šesť z nich sa bude nachádzať nad rehabilitačnou stanicou a pôjde o základné chovné stádo. V ňom bude sústredených cez 50 kusov sysľa. V základnej odchovni máme až šesť výbehov. Jeden výbeh bude zriadený priamo v expozičnej časti zoologickej záhrady a dva samostatné chovné priestory sa umiestnia v blízkosti kozorožcov.

V ôsmych chovných priestoroch budú dva samce a štyri samice a v jednom menšom priestore iba jeden samec a tri samice. Ročne by sme mali z bojnickej zoo transportovať do voľnej prírody približne sto sysľov. Kam ale sysle poputujú, o tom bude rozhodovať Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.