ZOO LYMPIÁDU 2023 vyhrala štvrtáčka z Banskej Štiavnice!
30. júna 2023
Úvod » ZOO LYMPIÁDU 2023 vyhrala štvrtáčka z Banskej Štiavnice!

Tento rok sa v Národnej zoologickej záhrade Bojnice konal už piaty ročník vedomostnej súťaže ZOO LYMPIÁDA 2023. O titul absolútneho víťaza bojovalo v utorok 27. júna celkovo 165 ľudí. Súťažilo sa v piatich kategóriách. Hlavnú cenu v podobe elektrickej kolobežky si po finálovej dráme nakoniec odniesla Natália Gallová z Banskej Štiavnice.

ZOO LYMPIÁDA 2023. Foto: Nzoo Bojnice

„Tento rok sa mi zdali otázky ľahšie ako minulý,“ prezradila žiačka 4. ročníka Súkromnej základnej školy Guliver v Banskej Štiavnici. Zároveň uviedla, že sa aj niečo nové naučila. Vyvolať záujem o tému ekológie a ochrany životného prostredia je cieľom súťaže ZOO LYMPIÁDA, ktorú tento rok organizovala Národná zoologická záhrada Bojnice spolu s Knižnicou Jána Kollára v Kremnici. Takýto druh súťaže na Slovensku nemá konkurenta, v slovenských podmienkach je jedinečná a unikátna. „Nie je to len o vedomostiach, táto súťaž učí súťažiacich orientovať sa v priestore pri hľadaní súťažných stanovíšť v areáli zoo, učí súťažiacich trpezlivosti a samostatnosti pri čakaní v rade na zodpovedanie súťažných úloh a otázok, učí zodpovednosti pri prihlasovaní či nahlásení neúčasti. Je to jednoducho komplexná aktivita, ktorá zapája všetky zmysly a vlastnosti súťažiacich, a preto je taká výnimočná,“ zhodnotila hovorkyňa bojnickej zoo Andrea Klasová.

Víťazka ZOO LYMPIÁDY 2023 Natália Gallová. Zdroj: Nzoo Bojnice

Pôvodne bola súťaž určená len žiakom a študentom. Prvé ročníky tak absolvovali deti z materských, základných a stredných škôl. „V roku 2023 sme otvorili aj kategóriu pre dospelých, ktorí si mohli vyskúšať svoje vedomosti, ale dúfame, že sa aj niečo nové naučili,“ povedala Andrea Klasová.

Okrem novej tohtoročnej kategórie „Dospeláci“ sa súťažilo aj v kategóriách pre materské školy, prvý stupeň základných škôl, druhý stupeň základných škôl a stredné školy. Každá kategória mala otázky prispôsobené veku i vedomostiam súťažiacich.

V prípade, že mali súťažiaci rovnaký počet bodov a nedalo sa určiť, kto skončí na konkrétnom stupni víťazov, nasledoval finálový rozstrel. „Tento rok sme mali až štyri rozstrely, aby sme vedeli v jednotlivých kategóriách určiť, kto sa ako umiestni na stupňoch víťazov. Bolo to napínavé pre nás i pre účastníkov súťaže,“ uviedla hovorkyňa.

Absolútnym víťazom ZOO LYMPIÁDY sa stáva súťažiaci s najvyšším počtom dosiahnutých bodov. Hlavnú cenu si tak môže odniesť predškolák ale aj dospelý.